فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تشکیلات خودگردان فلسطینی هماهنگی امنیتی با اسرائیل را تعلیق می کند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  رجب رجوب عضو شورای مرکزی جنبش آزادیبخش فلسطین (فتح) اعلام کرد در گفت و گو با شبکه العربیه که تشکیلات خودگردان فلسطینی، هماهنگی های امنیتی خود را با طرف اسرائیلی به دلیل کشته شدن زیاد ابو عین وزیر فلسطینی در منطقه ترمعیسا، متوقف می کند.

  زیاد ابو عین وزیر مشاور و رئیس هیئت مقاومت در برابر شهرک سازی اسرائیل است که پس از ضربات سربازان اسرائیلی به سر و سینه اش توسط قنداق تفنگ های خود، جان سپرد. این اتفاق در حالی روی داد که ابو عین در اعتراضی مسالمت آمیز که قصد کاشتن نهال های زیتون در شهرک ترمسعیا در شمال رام الله داشت، شرکت کرده بود.

  از سویی محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، با اعلام سه روز عزای عمومی، کشته شدن ابو عین را «اقدامی وحشیانه» توصیف و تاکید کرد تمام اقدام ها برای واکنش به مرگ این وزیر فلسطینی، اتخاذ خواهد شد.

  فدریکا مورگینیوزیر امور خارجه اتحادیه اروپا نیز در بیانیه ای تاکید کرد: «اطلاعات رسیده از به کار گیری زور مفرط از سوی نیروهای امنیتی اسرائیل، باعث نگرانی شدید است.»

  او افزود: «خواستار تحقیق فوری و مستقل در ماجرای مرگ ابو عین هستیم.»

  از سویی احمد البیتاوی مدیر مجمع پزشکی رام الله گفت که ابو زعین در نتیجه ضرباتی که به سینه اش وارد شد، جان سپرد.

  هیئتی از پزشکان فلسطینی، اردنی و اسرائیلی، تحقیقات پزشکی برای تعیین دقیق علت مرگ ابو عین را آغاز کردند.

  اما هماهنگی امنیتی میان فلسطینی ها و اسرائیل که با دیدارها و تماس های اعضا و مسئولان سازمان های امنیتی دو طرف صورت می گیرد، به دو بخش تقسیم می شود:

  بخش اول: اهداف انسانی

  در این بخش تماس های امنیتی میان دو طرف از راه آن چه «دفتر ارتباط فلسطینی» نامیده می شود، صورت می گیرد. هدف از این تماس ها، رساندن دارو به کرانه باختری و نوار غزه، پی گیری درمان فلسطینی ها در اسرائیل، صدور مجوز کار برای فلسطینی ها، ورود کاروان های امنیتی فلسطینی به مناطق تحت سلطه اسرائیل، تحرکات مسئولان بلندپایه فلسطینی از جمله رئیس تشکیلات خودگردان و همچنین سفر آن ها به خارج و همچنین رفت و آمد شهروندان فلسطینی از گذرگاه ها می شود.

  بخش دوم: امنیتی

  این بخش به تبادل اطلاعات امنیتی میان دو طرف به منظور حفظ امنیتی در مناطق تحت سلطه فلسطینی ها مرتبط می شود. همچنین ورود ارتش اسرائیل به بعضی منطق تحت سلطه تشکیلات خودگردان فلسطینی از این راه هماهنگ می شود. به طور معمول اطلاعاتی به دست نیروهای امنیتی فلسطینی می رسد که بر پیاه آن، از مناطقی که احتمال ورود ارتش اسرائیل به آن است، خارج می شود. زیرا احتمال درگیری میان دو طرف وجود دارد.

  همچنین این بخش به تحویل دادن اسرائیلی هایی که ممکن است به طور اشتباه به مناطق فلسطینی وارد شوند، مرتبط می شود. پی گرد عملیات احتمالی علیه اسرائیل که عاملان آن ممکن است مناطق تحت سلطه تشکیلات خودگردان را به عنوان پایگاه خود انتخاب کنند نیز به این بخش مربوط است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران