فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کری مجوز گسترش جنگ علیه داعش را از کنگره خواستار شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه، 10-12-2014، از کنگره این کشور درخواست کرد، مجوزهای لازم برای گسترش دامنه جنگ علیه داعش را صادر کند.

  وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه در حال حاضر اوباما قصد اعزام نیروهای زمینی برای جنگ با داعش را ندارد، گفت: "از کنگره درخواست می کنم که برای بهره‌گیری بهتر از نیروی نظامی آمریکا علیه داعش در هر جای دنیا٬ یک مجوز سه ساله صادر کند".

  به گزارش تلویزیون العربیه، جان کری این درخواست را در نشست با یکی از کمیته‌های مجلس سنا٬ که با هدف بررسی مسئله گسترش جنگ علیه داعش تشکیل شده بود، مطرح کرده است.

  وزیر خارجه آمریکا، در این نشست از سناتورها و نمایندگان کنگره خواست، برای اعزام نیروهای نظامی که ممکن است در صورت نیاز در میدان‌های نبرد با شبه نظامیان "داعش" مستقر شوند٬ محدودیتی قائل نشوند.

  کری در سخنان خود خطاب به موضع گیری تند برخی نمایندگان کنگره گفت: "بزرگترین چالشی که اکنون ما با آن مواجه هستیم سختگیری، عدم انعطاف‌پذیری و اصرار شما برای دخالت در همه جزئیات نظامی مربوط به جنگ با داعش است".

  وزیر خارجه آمریکا که در چارچوب بررسی و مناقشه طرح "روب مينينديز" رئیس کمیته دمکرات ها سخن می گفت، از نمایندگان خواست تا در برابر سیاست اوباما سختگیری نکنند و اجازه دهند که میدان نبرد علیه داعش تنها به عراق و سوریه محدود نشود. تا نیروهای آمریکایی بتوانند در هر جایی از دنیا در جهت تحقق استراتژی نابودی این گروه تندرو گام بردارند.

  دولت اوباما معتقد است که ادامه جنگ علیه داعش در شرایط کنونی قانونی و در چارچوب قوانین مبارزه با تروریسم است و نیازی به مجوز کنگره ندارد. اما به نظر مسئولان کاخ سفید از نظر سیاسی ضروری است که این جنگ از مشروعیت قانونی بیشتری برخوردار شود.

  به نظر بسیاری از مقامات دولت اوباما ادامه جنگ علیه داعش بر اساس مجوزی که در سال‌های دهه 2000 صادر شده٬ قانونی است. این مجوز پس از حادثه 11 سپتامبر٬ برای مقابله با القاعده و گروه‌های وابسته به آن و همچنین جنگ علیه صدام و اشغال عراق صادر شده بود. اما بسیاری از اعضای کنگره در تفسیر قانون و برداشت از مفهوم اجرایی آن با دولت اوباما اختلاف نظر دارند.

  ترس کنگره از جنگی خونین و طولانی مدت با داعش

  از سوی دیگر، ریچارد دوربان، سناتور عضو حزب دموکرات در کنگره در این نشست خطاب به کری، گفت : "شما در رابطه با نیروی زمینی برای جنگ علیه داعش تاکنون اظهاراتی ضد و نقیض داشتنید، شما می گویید آنچه در حال حاضر اتفاق می افتد ادامه عملیات علیه گروه القاعده است. در حالی که پرزیدنت اوباما اظهار داشت برای جنگ با داعش به نیروی رزمی نیاز نداریم. سپس دمپسی رئیس ستاد مشترک گفت شاید ما به نیروهای رزمی نیاز پیدا کنیم و دوباره رئيس جمهوری آن را نفی کرد. در واقع ما از آن می ترسیم که اوباما یا رئیس جمهور آینده، ما را به جنگی خونین، فرسایشی و طولانی مدت سوق دهند".

  برخی دیگر از اعضای کنگره مانند سناتور "رون پل" با انتقاد از سیاست اوباما در قبال داعش، از کری سئوال کردند که آیا آمریکا در نظر دارد در لیبی و دیگر کشورها هم به جنگ داعش برود؟

  کری تاکید کرد که جنگ با داعش مانند جنگ با القاعده در افغانستان یا عراق نیست، بلکه این جنگ به مراتب سخت تر و پیچده تر است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران