فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • توافق رهبران شورای همکاری بر سر تشکیل پلیس و نیروی دریایی مشترک

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج، سه شنبه 9 دسامبر در پایان نشست خود در دوحه پایتخت قطر، بر سر تشکیل سازمان پلیس مشترک که به مثابه اینترپل خلیجی باشد، به توافق رسیدند. پایگاه این نیروی پلیس، ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی خواهد بود.
  رهبران کشورهای خلیجی همچنین بر سر تشکیل نیروی دریایی مشترک، به توافق رسیدند.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، بیانیه پایانی رهبران کشورهای شروای همکاری خلیج، پیشنهاد وزرای کشور این شورا را در تشکیل پلیس مشترک تایید کرده و با استقبال از «دستاوردها در زمینه امنیتی»، «آغاز به کار سازمان پلیس خلیجی که پایگاه آن در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی» است را تایید کردند.

  این بیانیه همچنین افزوده است که رهبران شش کشور عضو شورای همکاری خلیج، با تشکیل نیروی دریایی مشترک به توافق رسیدند.

  نشست دوحه تشکیل فرماندهی نظامی واحد را به طور کامل تصویب نکرد و در بیانیه خود تنها به این نکته اشاره کرد که «شورای عالی از دستاوردها و اقدام های صورت گرفته برای بنای فرماندهی نظامی واحد، استقبال کرد و خواستار افزایش همکاری ها و سرعت بخشیدن به آن ها برای تحقق تکامل دفاعی مورد هدف میان کشورهای مجلس شد.»

  انتقال به مرحله اتحاد

  از سویی بیانیه پایانی نشست دوحه خاطرنشان کرد که رهبران در جریان نتایج مشورت های صورت گرفته درباره پیشنهاد ملک عبد الله بن عبد العزیز پادشاه سعودی برای انتقال از مرحله همکاری به اتحاد قرار گرفتند. آن ها خواستار ادامه مشورت ها و گفت و گوهای شورای وزیران به منظور تکمیل بررسی های مرتبط با این موضوع با مشارکت کمیته های کارشاسی شدند. این اقدام ها در راستای تصمیمات اتخاذ شده توسط نشست سی و سوم رهبران شورای همکاری در الصخیر بحرین در دسامبر 2012 است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران