.
.
.

بایدن: اجازه نخواهیم داد ایران به سلاح اتمی دسترسی پیدا کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا شامگاه یکشنبه 7-12-2014 در یک سخنرانی در انجمن "سابان" در واشنگتن اظهار داشت، واشینگتن اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح های هسته ای دسترسی پیدا کند.

اظهارات بایدن و تاکید او بر منع ایران از دسترسی به سلاح هسته ای همزمان با درخواست بریتانیا براى عدم اعطای هرگونه امتیاز به تهران از سوى كشورهاى غربي در مذاکرات هسته ای بیان می شود.

کارشناسان معتقدند که تاکید مجدد مقامات کاخ سفید از جمله جو بایدن بر منع تهران از دسترسی به سلاح هسته ای، نشان می دهد که هنوز اختلافات شدیدى میان غرب و ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور وجود دارد.

در حالی که بایدن در سخنرانی خود گفته است که بعید به نظر می رسد ایالات متحده تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال کند، فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه بریتانیا در کنفرانس "امور امنیتی" در بحرین گفت، در رابطه با مسئله هسته ای ایران قدرت های بزرگ باید منع ایران از گرفتن امتیاز را جایگزین سیاست هماهنگ سازی با این كشور کنند.

در همین حال ژان ایو لودریان، وزیر دفاع فرانسه نيز بر عزم جامعه بین المللی برای مقابله با تلاش های تهران برای دسترسی به سلاح های هسته ای تاکید کرد.

وزیر دفاع فرانسه گفت: "نباید مذاکرات پرونده هسته ای ایران را با مشارکت این کشور در حملات نظامی علیه افراط گرایان مرتبط کرد".

برغم ادامه مذاکرات هسته ای، اما هنوز طرفهای غربی و ایرانی از مسئله عدم اعتماد به یکدیگر سخن می گویند. با گذشت یک سال از گفتگوهای علنی و سری اما هنوز نشانه ای از یک توافق کلی در آینده ای نزدیک دیده نمی شود.