.
.
.

جزئیات دستگیری رهبر "القاعده" شاخه لیبی توسط آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه های غربی روز جمعه 5-12-2014 از دستگیری عبدالباسط عزوز، رهبر القاعده شاخه لیبی خبر دادند.

عزوز یکی از خطرناکترین عناصر القاعده در شمال آفریقا به شمار می رود که به طراحی هجوم به کنسولگری ایالات متحده در بنغازی در سال 2012 و قتل سفیر آمریکا متهم است.

به گزارش رسانه های ترکیه، پس از اینکه سازمان "CAI" از رسیدن عزوز به استانبول با پاسپورت جعلی "عبدالله عواد"، به مقامات امنیتی آنکارا خبر داد، دستگاه اطلاعاتی ترکیه، عبدالباسط عزوز را تعقیب، و در 13 ماه نوامبر سال گذشته در شهر "یالووا" دستگیر کرد.

رهبر القاعده شاخه لیبی هنگام بازداشت یک کامپیوتر حاوی اطلاعاتی مهم به همراه خود داشت . او پس از دستگیری از استانبول به اردن انتقال داده شد. ماموران "CAI" به محض رسیدن عزوز به اردن در 24 نوامبر او را بازداشت و روانه آمریکا کردند.

متهم به دست داشتن در قتل سفیر آمریکا در بنغازی

آمریکا عبدالباسط عزوز را به دست داشتن در قتل سفیر و سه دیپلمات این کشور در شهر بنغازی در سال 2012 متهم کرده است. به همین دلیل از آن تاریخ تاکنون این شخص تحت تعقیب دستگاه امنیتی واشینگتن بوده است.

گفتنی است که عزوز سومین لیبیایی متهم به قتل سفیر آمریکا است که دستگیر شده و برای محاکمه به آمریکا منتقل شده است.

پیشتر وزارت خزانه داری امریکا عزوز را در کنار یازده گروه و شخصیت تروریستی در فهرست گروه های تروریستی جهان قرار داده بود.

عبدالباسط عزوز 48 ساله، دارای 4 فرزند و در بریتانیا، لیبی و افغانستان یکی از فعالان مهم القاعده بود و به هواداران این گروه تندرو آموزش می داد. در سال 2011 ایمن الظواهری رهبر القاعده را ملاقات کرد و مامور تشکیل شاخه القاعده در لیبی شد .

روزنامه بریتانیایی "تلگراف"، در گزارشی نوشت:"عزوز یکی از متخصصان در ساخت بمبهای مورد استفاده القاعده نیز هست".

او در سال 2009 بریتانیا را به قصد پاکستان ترک کرد و توانست به ایمن الظواهری برسد گفته می شود اکنون حدود 300 تا 400 شبه نظامی را فرماندهی می کند.او دو سال پیش در شهر "درنه"لیبی ظاهر شد و برای تعدادی از همفکرانش سخنرانی کرد.