فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • یمن...نهضت جنوب خواستار تجزیه کشور شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  هزاران تن از هواداران نهضت جنوب در شهرهای عدن و المکلا برای جدایی از یمن متحد، دست به تظاهرات زدند. شماری از رهبران این تظاهر کنندگان تهدید کردند که برای به تحقق پیوستن درخواست شان مرزهای یمن جنوبی را با یمن شمالی مسدود خواهند کرد.

  به گفته فعالان نهضت جنوب در این تظاهرات که هزاران تن در آن شرکت کرده اند، پلیس به سوی آنها تیراندازی کرد که یک تن کشته و 4 تن دیگر زخمی شدند.

  این حوادث ، در عین حال زمانی اتفاق می افتد که شهروندان یمن جنوبی 47 مین سالگرد استقلال خود را از بریتانیا جشن می گیرند.

  یکی از فعالان نهضت استقلال یمن جنوبی گفت: "زمانی که سعی کردیم خود را به ساختمان استانداری رسانده و پرچم یمن متحد را پایین آورده و به جای آن پرچم یمن جنوبی را بیفرازیم، پلیس برای جلوگیری و متفرق کردن تظاهرکنندگان با مسلسل و گازاشک آور به سوی آنها حمله ور شد.

  این فعال افزود: "در اثر تیراندازی پلیس یک تن کشته و 4 تن دیگر زخمی شدند. شماری دیگر نیز در اثر استنشاق گاز اشک آور دچار ناراحتی تنفسی شدند".

  جمعیت شرکت کننده از بامداد امروز به سوی محل تجمعی که توسط نهضت جنوب برای تظاهرات استقلال برپا شده، تجمع کردند. یمن جنوبی تا سال 1990 مستقل بود. تظاهرکنندگان خواستار برگشت استقلال یمن جنوبی هستند.

  تظاهرکنندگان پلاکاردهایی با شعار بازگشت استقلال و پرچم یمن جنوبی با خود حمل می کردند. شعارهایی که بر پلاکاردهای آن نوشته عبارتند از: "جنوب عربی، وطن و هویت ماست". و " از خواست خود عقب نشینی نمی کنیم". و " تا پیروزی و حصول استقلال آرام نخواهیم گرفت". " نه به حاشیه رانده شدن، آری به مشارکت ملی و جنوب جدید برای همه فرزندانش".

  خیابان های عدن از بیم درگیری بین تظاهرکنندگان نهضت جنوب و پلیس فلج شده و مغازه ها از عصر یکشنبه تا بامداد امروز تعطیل بودند.

  عدن از دسترس خارج شد

  نیروهای دولتی تمام ورودی های شهر عدن از استان های جنوبی را از بیم اینکه حامیان نهضت جنوب برای حمایت از تظاهرکنندگان وارد آنجا شوند، بسته بودند.

  یکی از کسانی که از ورود او به عدن خصوصا جلوگیری شد، حسن احمد باعوم، رهبر معنوی حرکت استقلال یمن جنوبی بود.

  در همین حال هیئت ناظر و برگزار کننده تظاهرات اعلام داشت که این تظاهرات مسالمت آمیز است و هیچگونه تعرضی علیه موسسات و اماکن دولتی و عمومی صورت نخواهد گرفت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران