فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • العبادی: ۵۰ هزار «سرباز فضایی» در ارتش عراق حضور دارند

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  حیدر العبادی نخست وزیر عراق، از وجود ۵۰هزار نام تخیلی در چهار لشکر ارتش این کشور پرده برداشت؛ اقدامی جدید که در راستای مبارزه با فساد در سازمان‌های نظامی از زمان رسیدن به سمت جدید خود انجام می‌دهد.

  سازمان نظامی عراق که آن را نوری مالکی نخست وزیر سابق این کشور رهبری می‌کرد، پس از حمله گروه دولت اسلامی موسوم به داعش به شهر موصل در ماه ژوئیه گذشته، دچار فروپاشی بزرگی شد.

  العبادی یکشنبه در جلسه پارلمان عراق از وجود «۵۰ هزار نام تخیلی در چهار لشکر ارتش» پرده برداشت. او گفت: «این یک رکورد زمانی است. تنها در یک ماه و از راه بررسی دفتری توانستم وجود پنجاه هزار فضایی را در چهار لشکر نظامی کشف کنم.»

  او افزود: «به خاطر آن‌چه پیش آمده اندوهگینم. سربازان می‌جنگند و کشته می‌شوند در حالی که دیگری حقوق‌ها را دریافت می‌کند. از راه بررسی ساده توانستیم این را کشف کنیم. چنانچه تحقیق میدانی انجام دهیم، شاهد عجایب خواهیم بود.»

  او فساد در سازمان‌های امنیتی را خطرناک‌ترین فسادها توصیف کرد.

  از سویی رافد الجبوری سخنگوی دولت عراق گفت که «العبادی در هفته‌های گذشته، خواستار اجرای سیاست‌های قاطع برای کشف سربازان فضایی و شناسایی روزنه‌های فساد در سازمان نظامی شد به ویژه آن‌چه که با توزیع حقوق مرتبط است.»

  شایان ذکر است که کلمه «فضایی‌ها» برای سربازانی به کار می‌رود که سر خدمت حاضر نمی‌شوند اما حقوق دریافت می‌کنند.

  الجبوری افزود: «بازرسی در برخی واحدها همچنان ادامه دارد. ۵۰هزار سرباز تخیلی کشف شدند و همچنان به غربال ادامه می‌دهیم. نسبت موفقیت بالا است.»

  او خاطرنشان کرد که این روند در تمام سازمان‌های دولتی انجام خواهد شد و به سازمان‌های نظامی بسنده نخواهد شد.

  به گفته یکی از کارمندان وزارت دفاع عراق، دولت حقوق‌ها را به مدت دو ماه متوقف کرده تا درباره پدیده سربازان فضایی، تحقیقات لازم را انجام دهد.

  یک سرباز عراقی که خواسته نامش فاش نشود، می‌گوید فرماندهان گردان‌ها، حقوق ۳۰ تا ۴۰ سرباز را دریافت می‌کنند و ترجیح می‌دهند به جای انجام وظیفه، در خانه‌های خود بنشینند. او می‌افزاید: «این پول‌ها را فرماندهان گردان‌ها با فرماندهان تیپ‌ها و فرماندهان ما فوق خود تقسیم می‌کنند.»

  العبادی پس از دستیابی به سمت نخست وزیری، شمار زیادی از افسران را برکنار کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران