.
.
.

صليب سرخ: طرفهای درگیر در سوریه از جمله ایران بايد قوانين انسانى را رعايت كنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام ارشد کمیته بین المللی صلیب سرخ، در جریان سفر به تهران، بار دیگر بر اهمیت رعایت "قوانین انسانی" توسط تمامی اطراف درگیر در سوریه از جمله ایران تاكيد كرده است.

صلیب سرخ همچنین از رژیم سوریه خواست به امدادگران اجازه دهد تا کمک های انسانی را به غیر نظامیان قربانى این نزاع ها برسانند.

رابرت ماردینی، رئیس عملیات کمیته بین المللی صلیب سرخ در خاورمیانه، روز پنجشنبه در گفت و گویی با خبرگزاری "فرانس پرس" گفت: سوریه بزرگ ترین زمینه برای عملیات کمیته بین المللی صلیب سرخ را تصاحب می کند.

بنا به داده های سازمان ملل متحد، 12 میلیون و 200 هزار سوری نیاز فوری به کمک دارند که 212 هزار تن از آنان در درگیری های میان نیروهای بشار اسد و مخالفان گیر کرده اند.

ماردینی در ادامه صحبت هایش گفت: بیمارستان ها، کادرهای پزشکی و آمبولانس ها مرتباً از تمامی طرف های درگیر مورد حمله قرار می گیرند.

از آغاز ناآرامی ها در مارچ 2011 تا به امروز، 40 عضو داوطلب در هلال احمر سوریه کشته شده اند.

ماردینی ابراز تأسف خود را از این بابت ابراز کرد و افزود: این نقض قوانین انسانی را در چارچوب گفت و گوی دو جانبه و سری مان با طرف های مربوط ابلاغ کردم؛ با این وجود، نتائج این گفت و گو راضی کننده نبودند.

ماردینی با اشاره به نبود کامل ایمنی شهروندان و پیچیدگی فعالیت های بشر دوستانه در سوریه، یادآور آن شد که 3 تن از اعضای کمیته بین المللی صلیب سرخ به مدت 1 سال است که توسط یک گروه مسلح در سوریه به گروگان گرفته شده اند.

ماردینی خاطر نشان کرد که صلیب سرخ از طریق گفت و گو با مقامات دولتی و برخی گروه های مسلح از جمله "داعش" که کنترل بخش های وسیعی از سوریه و عراق را در دست دارد، اجازه عبور از خطوط مقدم جبهه های جنگ را به دست می آورد.

گروه "داعش" در عراق، از ابتدای سال جاری، زمینه کمک به 1.5 میلیون آواره را برای کمیته بین المللی صلیب سرخ فراهم ساخته است.

در همین راستا، ماردینی اعلام داشت که ایران کشوری مهم و تأثیرگذار در منطقه است که از نفوذ فراوانی برخوردار است و می تواند نقش مثبتی را بازی کند.

ماردینی افزود: وظیفه کشورهایی که کنوانسیون های ژنو را امضاء کرده اند تنها احترام قوانین انسانی نیست، بلکه وادار ساختن دیگران به احترام آن قوانین نیز می باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم