.
.
.

اتحادیه عرب طرح حمایت از «کشور فلسطین»‌را به شورای امنیت ارائه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اتحادیه عرب در بیانیه‌ای که شنبه ۲۹ نوامبر پس از نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو خود در قاهره صادر کرد، اعلام کرد که بر سر ارائه طرحی به شورای امنیت سازمان ملل متحد بر سر پایان اشغالگری اسرائیل و برپایی کشور فلسطین به توافق رسید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزرای امور خارجه عرب روز شنبه با حضور محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب تشکیل جلسه دادند. این جلسه به منظور توافق بر سر طرحی تشکیل شد که مقطعی زمانی برای برپایی کشور فلسطین و همچنین ارائه طرحی در این باره به شورای امنیت سازمان ملل متحد مشخص کند.

دربیانیه پایان نشست آمده است که وزرا از هیئتی شامل وزرای خارجه کویت، موریتانی و اردن به علاوه دبیرکل اتحادیه عرب خواستند، اقدام‌ها و تماس‌های لازم را برای «بسیج بین‌المللی به منظور حمایت از طرح عربی در شورای امنیت سازمان ملل» صورت دهند.

این بیانیه، زمان مقرر برای ارائه طرح به شورای امنیت را اعلام نکرده اما یک دیپلمات گفته‌است احتمال دارد اردن، تنها عضو عرب شورای امنیت سازمان ملل متحد در حال حاضر، ممکن است طرح را طی چند روز آینده ارائه دهد.

فلسطینی‌ها اکبتر گذشته به صورتی غیر سرمی، طرح کشورهای عربی و برخی کشورهای دیگر را به شورای امنیت ارسال کرده بودند. این طرح نوامبر ۲۰۱۶ را به عنوان ضرب‌الاجلی برای پایان دادن به اشغالگری اسرائیل عنوان کرده است.

البته طرح فلسطین در اختیار کشورهای عضو شورای امنیت قرار نگرفت چرا که این اقدام تنها می‌تواند توسط کشوری عضو در شورا انجام شود.

کشورهای عربی با ابتکار عمل ارائه طرح به شورای امنیت موافقت کردند اما تا کنون بر سر شکل نهایی طرح و زمان ارائه آن، به توافق نرسیده‌اند.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی در جلسه افتتاحیه نشست وزرای امور خارجه عرب در قاهره گفت: «امروز طرح برای ارائه به شورای امنیت مورد بحث قرار می‌گیرد.»

از سویی نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب گفت که شکل نهایی طرح، به تصویب اتحادیه عرب می‌رسد «و به طور طبیعی فلسطین به منظور صدور قطعنامه‌ای که مقطعی زمانی برای پایان اشغالگری تعیین می‌کند، به شورای امنیت برود.»

فلسطینی‌ها در تلاشند کشور خود را در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه به پایتختی بیت‌المقدس شرقی برپا کنند؛ سرزمین‌هایی که اسرائیل آن‌ها را سال ۱۹۶۷ اشغال کرد.

از سویی اسرائیل مدعی است راه حل برپایی کشور مستقل فلسطینی و دموکرات در همسایگی خود می‌پذیرد اما مرزهای ۱۹۶۷ را به عنوان پایه‌ای برای مذاکرات نهایی، قبول نمی‌کند.

آخرین دور از مذاکرات میان دو طرف اسرائیلی و فلسطینی، آوریل گذشته به شکست انجامید. روابط میان دو طرف پس از حمله اسرائیل به نوار غزه در تابستان گذشته که ۵۰ روز به طول انجامید، تیره‌ تر از قبل شد. پس از آن فلسطینی‌ها گفتند راهی جز گام‌های یک جانبه برای برپایی کشور خود ندارد.

در همین راستا دیپلمات‌ها گفتند فرانسه، بریتایا، و آلمان، طرحی متفاوت برای پایان دادن به تنش در حال تهیه هستند؛ اقدامی که با توجه به فعالیت‌های عربی و فلسطینی ممکن است تسریع شود.