.
.
.

کابینه اسراییل پیش نویس قانون "کشور یهود" را تصویب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت اسراییل روز یکشنبه 23 نوامبر، طرح جنجالی اسراییل به مثابه سرزمین یهودیان را تصویب کرد و آینده جمعیت غیر-یهودی اسراییل را به زیر سوال برد.

درپی یک جلسه توفانی، هیات وزیران اسراییل با 14 رای موافق و 6 رای مخالف طرح کشور یهود را به تصویب رساند. دو حزب میانه کابینه "حات نواه" به رهبری تزیپی لیونی، وزیر دادگستری و "یش آتید" به رهبری یاییرلاپید، وزیر دارایی به این طرح رای منفی دادند.

این طرح برای قانونی شدن باید به تصویب مجلس اسراییل برسد، اما تصویب آن در کابینه این کشور باعث تشدید تنش در میان اعراب اسراییلی و فلسطینیان خواهد شد. این طرح به دلیل رای منفی دو حزب میانه روی کابینه می تواند باعث بی ثباتی در دولت بنیامین نتانیاهو نیز بشود.

به گزارش اسوشیتدپرس، این طرح ماهیت یهودی اسراییل را به رسمیت می شناسد، قانون شرع یهود را نهادینه می کند، و زبان عربی را از لیست زبانهای رسمی خارج می کند. مخالفان می گویند که این طرح به ماهیت دموکراتیک اسراییل صدمه می زند، و گروههای حقوق بشر آنرا نژادپرستانه می خوانند.

اعراب 20 درصد جمعیت اسراییل را تشکیل می دهند و بشدت مخالف این طرح هستند.

مجد کیال، از سازمان عداله، مرکز حقوق اقلیت عرب در اسراییل، هشدار می دهد که این طرح در صورتی که به قانون تبدیل شود، می تواند نژادپرستی در اسراییل را نهادینه کند.

کیال می گوید: "دموکراسی حقوق برابر تمامی شهروندان را تضمین می کند، اما این تغییر نژادپرستانه باعث تبعیض بر اساس دین می شود."

یهودا واینشتاین، دادستان کل اسراییل نیز از این طرح انتقاد کرد و گفت این طرح ماهیت دموکراتیک اسراییل را تضعیف می کند.

دنیس چاربیت، استاد حقوق سیاسی در دانشگاه آزاد اسراییل پیش بینی کرد که نسخه نهایی این طرح احتمالا معتدل تر از نسخه کنونی آن باشد.