.
.
.

نخستین انتخابات ریاست جمهوری تونس پس از انقلاب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مردم تونس روزیکشنبه 23-11-2014، برای انتخاب اولین رئیس جمهوری پس از انقلاب 12 ژوئن 2011 که به سرنگونی رژیم زین العابدین بن علی منجر شد، به پای صندوق های رای گیری می روند. در این انتخابات بیش از 5 میلیون تونسی شرکت می کنند.

در این کارزار انتخاباتی آزاد که از صبح یکشنبه آغاز شده است، 22 نامزد بر سر کرسی ریاست جمهوری رقابت می کنند. 5 نفر از نامزدها پیش از آغاز انتخابات انصراف دادند.

رأی گیری از تونسی‌های مقیم خارج از این کشور از جمعه آغاز شده است، و تا امروز ادامه می یابد. بیش از 389 هزار تونسی مقیم خارج از این کشور حق دارند در انتخابات شرکت کنند.

تبلیغات نامزدهای انتخاباتی در تونس از جمعه شب متوقف شده است. دوره ریاست جمهوری تونس طبق قانون اساسی این کشور 5 سال است.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که نتیجه نهایی این انتخابات در نخستین دور رای گیری شاید مشخص نشود. احتمال دارد که این رقابت ها به دور دوم در ماه دسامبر سال جاری کشیده شود.

نظر سنجی های انجام شده طی روزهای اخیر حاکی از آن است که رقابت های دور دوم تنها به الباجی قائد السبسی، رهبر حزب "ندای تونس" و منصف المرزوقی رئیس جمهور کنونی این کشور محدود خواهد شد.

احزاب اسلامی در این انتخابات نامزدی معرفی نکردند. حتی حزب "النهضه" که از سال 2011 تا 2014 حکومت را در دست داشت نامزدی معرفی نکرده، و به کسب دومین جایگاه با 69 کرسی از 217 کرسی پارلمان اکتفا کرد.

برخی نظر سنجی ها از احتمال پیروزی باجی قائد السبسی خبر دادند. شعار انتخاباتی او به مسئله مبارزه با تندروی اسلامی و اعاده اقتدار دولت و تقویت موسسه های مدنی متمرکز شده است. السبسی در شهرهای بزرگ هواداران زیادی دارد. از سوی دیگر مخالفانش می گویند السبسی با آوردن نخبگانی از کارگزاران رژیم سابق در حزب خود، تلاش می کند که ساختار سیاسی رژیم زین العابدین بن علی را بازسازی کند.

به گفته کارشناسان به دلیل تمرکز رسانه های خبری بر دو نامزد برجسته یعنی قائد السبسی و منصف المرزوقی، دیگر نامزدها نتوانستند در صحنه تبلیغاتی برجسته شوند.

هیأت مستقل انتخابات تونس اعلام کرده است که انتخابات در خارج از این کشور با وجود برخی نواقص، اما در شرایط مناسبی ادامه دارد.

کارشناسان بر این باورند که در صورت کشیده شدن انتخابات به مرحله دوم، از میان 22 نامزد انتخابات ریاست جمهوری، "منصف المرزوقی" و "الباجی قاید السبسی" بیشترین شانس برای ورود به مرحله دوم دارند. با این حال برخی از نامزدها مانند "حمه الهمامی" و "احمد نجیب الشابی" ادعا کرده اند که امکان رفتن آنها به دور دوم رقابتهای انتخاباتی وجود دارد.