.
.
.

ایران در صدد تمدید مذاکرات اتمی برای شش ماه تا یکسال دیگر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک عضو تیم مذاکره‌ کننده اتمی ایران به خبرگزاری فرانسه گفته است که اگر تا یکشنبه شب در وین طرف‌ها به «توافق سیاسی و کلی» نرسند، گزینه تمدید مجدد توافق ژنو به مدت شش ماه تا حداکثر یک سال، مطرح می‌شود.

این عضو هیئت ایرانی که نامش فاش نشده، در عین حال تاکید کرده است که گفت‌وگوها بر سر "توافقی سیاسی و کلی" است و نه "توافق جامع".

این عضو هیئت ایرانی گفت: "تلاش ما همچنان برای رسیدن به نتیجه تا پایان شامگاه یکشنبه خواهد بود. اما اگر نتوانستیم در مهلت مقرر به نتیجه برسیم، گزینه سال گذشته ژنو مطرح خواهد شد".

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، طرف گفت‌وگوی ایرانی ضمن آنکه احتمال رسیدن به "توافق جامع" را تا 24 ماه جاري رد کرد افزوده است "تلاش داریم بر کلیات توافق که اصول توافق را شامل می‌شود از جمله ابعاد غنی‌سازی، تعداد سانتریفیوژها و چارچوب زمانی فعالیت‌ها، چگونگی لغو تحریم‌ها، فعالیت فردو، اراک و غیره به تفاهم برسیم".

مذاکرات برای رسیدن به "توافق جامع" در مورد برنامه اتمی ایران، پس از توافق موقتی که سال گذشته در ژنو حاصل شد، صورت می‌گیرد.

توافق موقت خود یک بار تمدید شده و مهلت آن نیز امروز یکشنبه 23-11-2014 به پایان می‌رسد.

این عضو هیئت مذاکره ‌کننده ایران افزوده است: "به جرات می‌توان گفت همه طرف‌ها برای رسیدن به توافق، در حالی که دو روز تا پایان مهلت تعیین شده برای مذاکرات جامع باقی مانده است، جدی و مصمم هستند و هنوز هیچ مذاکره‌ای بر سر تمدید توافق یا مذاکرات صورت نگرفته است".

پیشتر خبرگزاری رویترز از قول یک دیپلمات اروپایی نقل کرده بود که رسیدن به توافق جامع و نهایی تا پایان مهلت در روز یک‌شنبه، با احتمال کمی روبه ‌رو است.

چهارمین دور از گفت‌وگوهای سه‌جانبه میان وزیران خارجه ایران و آمریکا، محمد جواد ظریف و جان کری، همراه کاترین اشتون، هماهنگ ‌کننده مذاکرات اتمی، شنبه 22-11-2014 به پایان رسید.

فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر خارجه آلمان، نیز جداگانه با کری و ظریف، در وین دیدار و گفت‌وگو کرده است.

همزمان خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، نیز گزارش داد که قسط ششم و آخر، از دور دوم توافق موقت ژنو به مبلغ 400 میلیون دلار سررسید شده است.

به گفته این خبرگزاری با پرداخت قسط چهارم، در مجموع طی دو مرحله، مبلغ 6.1 میلیارد دلار به حساب بانک مرکزی ایران واریز شده است.

از سویی دیگر ایرنا می‌گوید قسط پنجم توافق موقت ژنو که در میانه ماه گذشته سررسید شده بود، هنوز به حساب بانک مرکزی واریز نشده است.