.
.
.

ترکیه به پیشمرگه‌های کرد برای مقابله با داعش آموزش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مسئول بلندپایه ترکیه روز شنبه ۲۲ نوامبر اعلام کرد که نیروهای نظامی کشورش به پیشمرگه‌های اقلیم کردستان عراق برای مقابه با شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، آموزش می‌دهند. او افزود که چنین کمکی به واحدهای ارتش عراق نیز ارائه خواهد شد.

این مقام مسئول ترک که نخواست نامش فاش شود گفت: «ترکیه آموزش نیروهای پیشمرگه را در شمال عراق آغاز کرده است و با آموزش نیروهای گارد ملی عراق موافقت کرده است.»

ژنرال هلگورد حکمت سخنگوی نیروهای پیشمرگه نیز تاکید کرد که از سه هفته پیش نیروهای ترکیه آموزش نیروهای ویژه پیشمرگه را در کردستان آغاز کردند.

این اعلام در حالی صورت می‌گیرد که احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه روزهای پنجشنبه و جمعه در عراق بود. آقای داوود اوغلو پس از آن‌که پنجشنبه با مقام‌های دولت مرکزی عراق در بغداد دیدار کرد، جمعه به اقلیم کردستان رفت. او بر حمایت از امنیت در اقلیم کردستان تاکید کرد.

شبه‌نظامیان داعش که بخش‌های وسیعی از شمال عراق و سوریه را تصرف کرده و در این مناطق، برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده‌اند، حدود چهار ماه پیش به مناطق اقلیم کردستان نیز حمله کردند. پیشمرگه‌های کرد موفق شدند با پشتیبانی هوایی ائتلاف بین‌الملل به سرکردگی آمریکا، بسیاری از مناطق تصرف شده توسط داعش را باز پس گیرند.

هم‌اینک ده‌ها تن پیشمرگه‌های کردستان عراق از راه ترکیه به شهر کردنشین کوبانی ترکیه رفته اند تا به دفاع از این شهر در مقابل حملات شبه‌نظامیان داعش کمک کنند.