.
.
.

حمله جدید جنگنده های آمریکا علیه گروه خراسان در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرماندهی مرکزی ایالات متحده شامگاه چهارشنبه 19-11-2014 اعلام کرد جنگنده های ائتلاف برهبری آمریکا بار دیگر مواضع شبه نظامیان تندرو موسوم به "گروه خراسان" در شمال غرب سوریه، را بمباران کردند.

این گروه تندرو اسلامی که اخیرا در صحنه های جنگ در سوریه ظاهر شده از گروه های اسلامی تندرو نزدیک به القاعده است.


فرماندهی مرکزی آمریکا گفته است که در حملات هوایی جدید آمریکا علیه گروه خراسان، یک مرکز ذخیره سازی متعلق به این گروه که پیشتر در خدمت شبکه القاعده بود منهدم شد.

به گفته فرماندهی مرکزی آمریکا گروه خراسان برای حمله به آمریکا و متحدان این کشور در نقاط مختلف جهان خود را آماده می کرد.

حملات جدید جنگنده های آمریکا علیه گروه خراسان، به عنوان چهارمین حملات هوایی است که از 23 سپتامبر تاکنون این گروه را مورد هدف قرار می دهد.

پیشتر ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که گروه "خراسان" از داعش نیز خطرناک ترند. گفته می شود رهبر گروه "خراسان" قبل از این رهبری شاخه القاعده در ایران را برعهده داشت. نام وی نیز قبل از این در فهرست افراد تحت تحریم سازمان ملل متحد درج شده بود.

به گفته منابع اطلاعاتی آمریکا این گروه که به القاعده نزدیک است، در سوریه شکل گرفته و توسط یکی از اعضای کویتی القاعده به نام "محسن الفضلی" رهبری می شود. نام الفضلی نیز قبل از این در فهرست افراد تحت تحریم سازمان ملل متحد درج شده بود.

این گروه برخلاف داعش به دنبال توسعه و گسترش سرزمینی نیست بلکه تلاش می کند از طریق مواد منفجره مخفی، عملیات تروریستی را در کشورهای اروپایی و آمریکا انجام دهد.

گروه خراسان از اعضای القاعده از مناطق مختلف خاورمیانه، جنوب آسیا، شمال آفریقا و کشورهای غربی تشکیل شده است.

شماری از مقامات امنیتی آمریکایی می گویند این گروه خطر بزرگی را برای آمریکا و اروپا ایجاد می کند.

مقامات امریکایی می گویند این گروه سال گذشته میلادی در سوریه تشکیل شد و بیش از دیگر گروه های تندرو خواهان ضربه زدن به آمریکا یا مراکز آن در دیگر کشورها از طریق عملیات تروریستی است.

"جیمز کلابر" مدیر سازمان اطلاعاتی امنیتی ملی آمریکا در مصاحبه ای با نیویورک تایمز در باره تهدید گروه خراسان برای کشور متبوعش گفته است که گروه خراسان می تواند به مانند گروه تروریستی داعش خطرناک باشد.

در دومین حمله هوایی آمریکا به مواضع این گروه دیوید داود دروجون، کارشناس فرانسوی تبار این گروه که متخصص در ساخت مواد منفجره است کشته شد.