.
.
.

واشینگتن: داعش و القاعده در سوریه هماهنگی تاکتیکی دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمیز کلاپر، مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده آمریکا روز شنبه 15-11-2014 در مصاحبه ای اعلام کرده که داعش و القاعده در سوریه هماهنگی تاکتیکی با هم دارند و در برخی موارد نیز باهم همکاری کردند.

به گزارش تلویزیون العربیه، مدیر اطلاعات آمریکا در پاسخ به این سئوال که آیا دو گروه تروریستی القاعده و داعش در در سوریه باهم متحد هستند یا نه ؟ گفت:"ما چنین اتحادی را نمی بینیم اما در شرایط خاص و در شکل جامع تر نوعی هماهنگی تاکتیکی میان این دو گروه مشاهده شده است ".

مدیر اطلاعات آمریکا افزود: "تا آنجا که ما اطلاع داریم هنوز نوعی اتحاد و انسجام کامل بین این دو گروه در شرایط کنونی وجود ندارد".

بخش هایی از مصاحبه جمیز کلاپر، شامگاه جمعه از شبکه تلویزیونی "سی. بی. اس " پخش شد. قرار است مصاحبه کامل مدیر اطلاعات ملی آمریکا روز یکشنبه از تلویزیون CBS پخش شود.

در همین حال روزنامه "دیلی پست" در اوایل این هفته گزارش داد که شماری از شبه نظامیان القاعده موسوم به "گروه خراسان" که از القاعده جدا شدند، برای پیوستن به داعش در سوریه تلاش می کنند.

طبق این گزارش گروه "خراسان" تلاش می کند که میان النصره و داعش میانجیگری کند.

شبه نظامیان دولت اسلامی عراق و شام (داعش) طی چند ماه گذشته موفق شدند بخش‌هایی از استان انبار، بزرگترین استان عراق با جمعیت اکثرا سنی را تصرف کنند.

داعش نه تنها شهر موصل را را تصرف کرد، بلکه گذرگاههای مرزی الولید، در مرز عراق با سوریه، و طربیل، در مرز اردن را نیز به کنترل خود در آورده است.

استان انبار در غرب عراق و در همسایگی اردن، سوریه و سعودی قرار دارد. داعش چند ماه پیش با تصرف الولید و طربیل راههای ارتباطی مرزهای عراق با سوریه و اردن را در کنترل خود در آورد.

این گروه همچنین بخش‌هایی از شرق سوریه را در اختیار دارد و تلاش دارد که با اشغال شهرهای نزدیک به سوریه در عراق، برای نیروهای خود منطقه‌ امنی گسترده ایجاد کند تا به راحتی به جابجایی مهمات و ادوات جنگی بپردازد.

گروه داعش ابتدا درگیر جنگ داخلی سوریه بود، اما ناگهان با هجومی بزرگ و غافلگیرانه توانست شهر موصل، بزرگترین شهر شمال عراق را در اختیار بگیرد. این گروه در نظر دارد دولتی اسلامی در عراق و سوریه (شام) برقرار کند.

پیشتر وزیر دفاع آمریکا گفته بود که نیروهای داعش بسیار ورزیده و دارای تجربه های جنگی هستند و شکست آنها آسان نخواهد بود.