.
.
.

فرمانده عراقی: شهر "بیجی" به کنترل کامل ارتش درآمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرماندهی نیروهای استان صلاح الدین، روز پنجشنبه 13-11-2014 اعلام کرد، ارتش عراق موفق شد، مرکز شهر نفت خیز "بیجی" را از اشغال شبه نظامیان "داعش" آزاد کند.

در همین حال بیش از 19 تن از افراد داعش در منطقه ملا عبدالله، منطقه الرشاد در غرب استان کرکوک بر اثر بمباران جنگنده های آمریکایی کشته شدند.

به گزارش العربیه به نقل از منابع نظامی عراق در این بمباران یکی از فرماندهان داعش نیز کشته شد.

روز گذشته وزارت دفاع عراق در بیانیه ای گفته بود که نیروهای نظامی با پشتیبانی نیروهای مردمی موفق شدند، ساختمان فرمانداری این شهر، مرکز پلیس و همچنین مسجد بزرگ "الفتاح" را نیز آزاد کنند .

روزنامه فرامنطقه ای شرق الاوسط، به نقل از منابع نظامی عراقی گزارش داد که نیروهای پیشمرگه عراقی یک حمله از سوی نیروهای داعش به ارتفاعات استراتیژیک "حویجه" را دفع کرده و نیروهای این گروه تروریستی را مجبور به عقب نشینی کردند.

حویجه در جنوب غربی استان کرکوک واقع شده است .در این درگیری نیز 16 تن از اعضای داعش به قتل رسیدند.

گفتنی است که قبیله آلبونمر که در هفته های گذشته مورد انتقام عناصر داعش قرار گرفته بود، اکنون در کنار نیروهای عراقی علیه این گروه تروریستی می جنگد. گروه تروریستی داعش دو هفته پیش، بیش از 400 نفر از قبیله آلبونمر را اعدام کرد.

به دنبال کشته شدن شمار زیادی از فرزندان قبیله آلبونمر، حیدر العبادی نخست وزیر عراق دستور داد، جوانان این قبیله را به سلاح های پیشرفته مجهز، و جذب نیروهای مسلح این کشور کنند.

از سوی دیگر "عبدالوهاب الساعدی" فرمانده عملیات استان صلاح الدین عراق نیز از پاکسازی مرکز شهر بیجی در شمال شهر "تکریت" از وجود تروریست های "داعش" خبر داد .

الساعدی افزود: "نیروهای عراقی پس از آزادسازی این شهر، پرچم عراق را بر فراز ساختمان فرمانداری برافراشتند".

گفتنی است که "داعش" یک روز پس از سقوط "موصل" و به دست گرفتن کنترل آن شهر در دهم ماه ژوئن گذشته ، شهر بیجی و همچنین پالایشگاه بزرگ این شهر را اشغال کردند .

پالایشگاه بیجی توانایی پالایش روزانه 300 هزار بشکه نفت را دارد و این پالایشگاه منبع اصلی تامین برق بغداد است .

بیجی بزرگترین پالایشگاه نفت عراق است. این شهر در شمال تکریت در استان صلاح الدین قرار دارد.