فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • انتقاد شدید آیت‌الله سیستانی از فساد در ارتش عراق

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  آیت‌الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان در عراق به شدت از فساد موجود در ارتش این کشور انتقاد کرد و آن را به سود گروه دولت اسلامی موسوم به داعش دانست.

  از زمان تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق توسط گروه داعش، آیت‌الله سیستانی به انتقادهایش از رهبران این کشو افزود.

  در پی حمله شبه‌نظامیان داعش، ارتش عراق که ۲۵ میلیارد دلار کمک و همچنین آموزش از آمریکا دریافت کرده بود، فروپاشید؛ در نتیجه شبه‌نظامیان پیشروی کرده و کشتارهای بسیاری مرتکب شدند.

  جمعه ۷ دسامبر، نماینده آیت‌الله علی سیستانی در شهر کربلا در خطبه‌های جمعه این شهر که به صورت زنده از شبکه‌های تلویزیونی پخش شد، پرسش‌هایی درباره فساد موجود در ارتش عراق مطرح کرد.

  او ادامه داد: «ما معتقدیم آن‌چه از بحران امنیت روی داد برای پاسخ دادن به این پرسش‌ها کفایت می‌کند.»

  آیت‌الله سیستانی افزود: «درست آن است که مقام‌های نظامی مختلف را کسانی که به دست بگیرند که حرفه‌ای، ملی‌گرا، مخلص و شجاع باشند و در انجام وظیفه خود، تحت تاثیر مسائل شخصی و مالی قرار نگیرند.

  آیت‌الله سیستانی که در نجف زندگی می‌کند، معمولا از راه دستیارانش سخنرانی‌های خود را ارائه می‌دهد.

  او در ماه‌های اندک گذشته، به صورت علنی از رهبران عراق و سیاستمداران این کشور انتقاد کرد و گفت که تنش‌ها و اختلاف‌های فرقه‌ای آن‌ها، کشور را وارد بحران می‌کند.

  اکنون سخنان مرجع عالی سیعیان عراق درباره ارتش، نشان از وجود نگرانی عمیق بر سر ثبات در این کشور دارد.

  از آگوست گذشته و پس از شکست پیشمرگه‌های کرد از شبه‌نظامیان داعش که به کشتار صدها تن و کشتار هزارن تن از اقلیت‌ها انجامید، حملات هوایی ائتلاف بین‌الملل به سرکردگی آمریکا، مانع از پیشروی بیشتر شبه‌نظامیان و تصرف سرزمین‌های وسیع دیگر توسط آن‌ها شد.

  در غیاب ارتشی قوی، نیروهای عراقی به کمک شبه‌نظامیان شیعه که از سوی ایران حمایت می‌شوند پناه بردند. اما گزارش‌ها از نقض حقوق بشر توسط این شبه‌نظامیان باعث عمیق‌تر شدن تنش های فرقه‌ای در عراق شد.

  البته شبه‌نظامیان شیعه این اتهام‌ها را رد می‌کنند و می‌گویند تنها با شبه‌نظامیان داعش در حال نبرد هستند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران