فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اقلیم برقه لیبی تهدید به اعلام استقلال کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  دفتر اجرایی اقلیم برقه لیبی روز شنبه 8 نوامبر اعلام کرد در صورتی که جامعه جهانی کنگره ملی این کشور را به رسمیت بشناسد ، اقلیم برقه دولت مستقل در شرق لیبی تشکیل خواهد داد.

  به گزارش العربیه، رهبران قبایل شرق لیبی از حکم دادگاه عالی لیبی اظهار نارضایتی کرده و تهدید کرده اند که در صورت به رسمیت شناختن کنگره ملی و کابینه دولت عمر الحاسی از سوی کشورهای جهان اعلام استقلال خواهند کرد و به قانون اساسی 1949 بازخواهند گشت.

  در همین حال دولت لیبی به رهبری عبدالله الثنی روز شنبه، با صدور بیانیه ای تصمیم دادگاه عالی به انحلال پارلمان را محکوم کرد. از سوی دیگر پارلمان لیبی نیز تهدید کرد که برای باطل کردن حکم دادگاه عالی این کشور به دادگاه کشورهای آفریقایی پناه خواهد برد.

  هم اکنون در لیبی دو دولت اعلام وجود کرده است. دولت نخست به رهبری عبدالله الثنی توسط پارلمان این کشور انتخاب شده و مقر آن در طبرق است. و دولت دوم به رهبری عمر الحاسی توسط اسلامگرایان و کنگره ملی حمایت می شود و مقر آن در طرابلس است.

  تاکنون واکنش های بین المللی درباره انحلال پارلمان لیبی توسط دادگاه عالی این کشور متفاوت بوده است. درحالی که آمریکا از این تصمیم استقبال کرده دولت های ایتالیا و فرانسه درباره آن اظهار نگرانی کرده اند.

  تبلیغات