.
.
.

اردن از اسرائیل به شورای امنیت شکایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال یورش مجدد نیروهای امنیتی و پلیس اسرائیل به داخل مسجد الاقصی در شهر بیت المقدس، دولت اردن از اسرائیل به شورای امنیت شکایت کرد.

اردن در شکایت رسمی خود، از 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل خواسته است تا اسرائیل را به دلیل هتک حرمت اماکن مقدس بازخواست کنند.

به گزارش تلویزیون العربیه، دینا قعوار، نماینده اردن در سازمان ملل متحد در نامه ای به شورای امنیت، نوشت کشور متبوعش اقدامات خطرناک اسرائیل در مسجد الاقصی را بی سابقه، و گامی برای افزایش تنش تلقی کرده است.

وی گفت :"اردن روز گذشته در اعتراض به "هتک حرمت مسجد اقصی و مکان‌های مقدس" توسط اسرادیل سفیر خود را از تل آویو فراخواند".

نماینده اردن افزود:" بکارگیری گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی علیه مردم در اماکن مقدس سرزمین مسلمانان، از نظر قوانین بین المللی غیر قانونی است".

وی تاکید کرد:"اردن برای متوقف کردن تجاوزات اسرائیل و بررسی هتک حرمت اماکن مقدس از هیچ اقدام قانونی فروگذار نخواهد بود".

در همین حال گری کوئینلان، نماینده استرالیا در سازمان ملل که ریاست دوره ای شورای امنیت را بعهده دارد، به خبرنگاران گفته است، به دنبال آغاز تنش ها بین فلسطینی ها و اسرائیلی ها در بیت المقدس از ماه گذشته تاکنون دو شکایت رسمی از نمایندگان فلسطین و اردن دریافت کرده است.

وی گفت: "هنوز پیشنهادی برای نشست شورای امنیت داده نشده اما اعضای این شورای در حال بررسی بحران جاری هستند".

روز گذشته نیز سخنگوی دولت اردن در مصاحبه با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که عبدالله نسور، نخست ‌وزیر اردن دستورات خود را به هیئت این کشور در سازمان ملل جهت ارائه شکایتی رسمی به شورای امنیت داده است".

محمد مومنی افزود: "اسرائیل باید به توافق‌های صلح منعقد شده میان تل آویو و امان احترام بگذارد".

پیش از اردن نماینده تشکیلات خودگردان فلسطین در سازمان ملل نیز شکایتی رسمی علیه اسرائیل به شورای امنیت تقدیم کرد.

ریاض منصور نماینده فلسطین در سازمان ملل گفت: "شورای امنیت باید با اتخاذ موضعی محکم از اسرائیل بخواهد تا به سیاست های تحریک آمیز خود پایان دهد و به معاهده های تاریخی مربوط به اماکن مقدس پاینبند باشد".

نماینده فلسطین اقدامات اخیر اسرائیل در قدس را غیر قانونی توصیف خواند و از جامعه بین الملل خواست تا برای توقف این اقدامات وارد عمل شود.

پیشتر نبیل ابو ردینه، سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین نیز اعلام کرده بود که مسئولان فلسطینی تصمیم گرفته ‌اند برای بررسی تشدید اقدامات اسرائیل در مسجدالاقصی به شورای امنیت شکایت کنند.

وی افزود : "دولت اسرائیل بر اساس طرحی منظم به هتک حرمت مسجد‌الاقصی ادامه می دهد و شهرک ‌نشین‌ها را وا می‌ کند تا به این مسجد یورش ببرند و با این اقدامات تمام قوانین بین‌المللی را نقض می ‌کند و این مسئله تاکیدی بر آن است که ما در مقابل دولتی قرار داریم که می‌ خواهد به خاطر تقسیم مسجد‌الاقصی به شرایط کنونی دامن بزند."