.
.
.

سعودی تلویزیون خصوصی "وصال" را تعطیل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالعزیز خوجه، وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی کشور پادشاهی سعودی، روز چهارشنبه 5-11-2014 اعلام کرد، دفتر شبکه تلويزيون خصوصی "وصال" در این کشور تعطیل شد.

خوجه گفت: "وزارت فرهنگ واطلاع رسانی سعودی در برابر هر رسانه نوشتاری، دیداری، گفتاری یا شنیداری، که بخواهد امنیت، وحدت و یکپارچگی مردم این کشور را هدف قرار دهد، سکوت نخواهد کرد."

شبکه ماهواره ای "وصال" یکی از شبکه های تندرو وابسته به جریان سلفی های تندرو است که طی چند سال گذشته با پخش برنامه های فرقه گرایانه موجب ایجاد تنش در میان مردم سعودی شده است.

این تلویزیون چندین بار از سوی نیروهای معتدل در کشور پادشاهی سعودی مورد انتقاد قرار گرفته بود.

وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی سعودی روز سه شنبه با نوشتن چند جمله در حساب توییتر شخصی خود، خبر متوقف شدن برنامه های کانال تلویزیونی "وصال" را به اطلاع عموم مردم سعودی رساند.

وی گفت: "شبکه "وصال" برای همیشه در سعودی ممنوع، و پخش برنامه هایش در این کشور متوقف شد".

وی افزود : "این کانال تندرو از پایه و اساس متعلق به سعودی ها نیست."

خواجه تاکید کرد وحدت ملی "خط قرمز" ماست، وزارت فرهنگ و اطلاع رسانی و نیروهای امنیتی شجاع و شهروندان نجیب با مروجین فتنه و تفرقه به شدت برخورد خواهند کرد".

خواجه گفت: "تروریسم دین یا مذهب خاصی ندارد، و تروریست ها دشمن همه مذاهب، فرقه ها و بشریت هستند".

وی ضمن تقدیر از اهالی "احساء" و از حس میهن دوستی آنها پس از حادثه تروریستی تيراندازی به عزاداران شیعه در مراسم روز عاشورا که در آن هفت تن جان خود را از دست دادند، گفت: "به مردم شریف احساء و شهدای آنها درود می فرستیم ".

وی افزود:"پادشاهی سعودی بدون تبعیض میهن همه شهروندان است و تروریست و فرقه گرایی در بین ما جائی ندارد".

شامگاه دوشنبه چند موتور سوار به جمع عزاداران شیعه در منطقه احساء هجوم برده و چند تن از عزادران را کشتند.

وزارت کشور سعودی اعلام کرد شمار تلفات تيراندازی های شامگاه دوشنبه در شرق اين کشور به هشت نفر رسيد. در پی اين حمله تروريستی بيش از سی نفر نيز زخمی شدند. این وزارت از بازداشت 20 مظنون در ارتباط با حمله تروريستی دوشنبه گذشته در منطقه شيعه نشين در شرق اين کشور خبر داده است.

گفتنی است که کانال "وصال" یک شبکه تلویزیونی خصوصی بسیار تندرو است که شعارهای مذهبی فرقه گرایانه را ترویج می کند. این شبکه مدتی پیش به تلویزیون العربیه و برخی از کارکنان آن حمله کرده بود. کانال "وصال" علاوه بر پخش برنامه های عربی به زبان فارسی نیز برنامه های مذهبی پخش می کرد.