فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • 55 تن در اثر انفجار یک خودرو در پاکستان کشته شدند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  به گزارش رسانه های پاکستان و به نقل از منابع پلیس، عصر یکشنبه 2-11-2014 در اثر انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در"واگا"، تنها گذرگاه مرزی باز بین هند و پاکستان، و در مراسم بستن دروازه مرزی دستکم 55 تن جان باختند.

  به گزارش خبرگزاری رويترز،‌ گروه طالبان پاکستان مسئوليت اين حمله انتحاری را برعهده گرفته و اعلام کرده است اين حمله را در پاسخ به عمليات ارتش پاکستان عليه اين گروه در منطقه مرزی با افغانستان انجام داده است.

  طبق اين گزارش خودرو مملو از مواد منفجره در 500 متری مرز با هند و در داخل خاک پاکستان منفجر شده است و به نيروهای هندی در اين انفجار آسيبی نرسيده است.

  منابع بيمارستانی می گويند دستکم 70 تن در اين انفجار زخمی شده اند. پليس می گويد، تحقيقات درباره اين انفجار ادامه دارد.

  ریيس پليس ولايت پنجاب پاکستان گفته است: شمار کشته شدگان اين انفجار به 55 نفر افزايش يافته است.

  طبق گزارش روزنامه داون پاکستان، هر روز صدها نفر برای تماشای مراسم رسمی نيروهای نظامی دو کشور هند و پاکستان در گذرگاه مرزی "واگا"، به اين گذرگاه می روند.

  در این گذرگاه مرزی هر روز صبح وعصرمراسمی برای گشودن و بستن دروازه با نمایشی نظامی توسط نیروهای هردو کشور همزمان برگزار می شود. تماشاگران زیادی برای دیدن این مراسم روزانه جمع می شوند. انفجار مذکور بین تماشاچیان و در قسمت پاکستان روی داد.

  این نقطه مرزی تنها نقطه مرزی بین دو کشور است که مسافر و کالا تردد می کنند و فاصله زیادی با شهر لاهور پایتخت ایالت پنجاب پاکستان ندارد.

  گزارش ها حاکی است علاوه بر شماری از نيروهای نظامی، تعدادی زن و کودک در بين قربانيان اين انفجار هستند.

  يک مقام امنيتی پاکستان به رويترز گفته است: "در دفتر خود نشسته بودم که صدای انفجار را شنيدم. وقتی به بيرون رفتم با اجساد تکه تکه شده و همچنين زنان و کودکان مجروح مواجه شدم".

  ناندرا مودی، نخست وزير هندوستان در بيانيه ای اين انفجار را "تروريستی" خوانده و محکوم کرده است.

  در همين حال يک مقام امنيتی پاکستان به رويترز گفته است: "اين انفجار صدمه ای به کسانی که آن سوی مرز یعنی در قلمر هند بودند وارد نکرده است".

  نواز شريف، نخست وزير پاکستان، از نيروهای امنيتی اين کشور خواسته است تا تحقيقات در اين زمينه را تسريع کنند. روزنامه داون علل این حوادث را سیاست های داخلی و خارجی دولت و ارتش پاکستان می داند.

  پاکستان مدت هاست که با شبه نظامیان اسلام گرای طالبان در ایالت خیبر و پختونخواه و مناطق قبایلی هم مرز با افغانستان از یک سو و اسلام گرایان پنجابی روبروست. ایالت بلوچستان پاکستان هم ناآرام است.

  کراچی بزرگترین شهر و پایتخت اقتصادی این کشور با درگیری های قومی و فرقه ای سالهاست که نیمه فلج است و سیاستمداران پاکستان حتی باکاربرد نیروی نظامی هم نتوانسته اند از شدت خشونت ها در آنجا بکاهند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران