.
.
.

ارتش سعودی، قدرتمندترین ارتش عربی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نشریه آمریکایی «بیزنس اسنایدر» تحقیقی درباره قدرت ارتش‌های منطقه خاورمیانه منتشر کرد که در آن به چند عامل برای رده بندی ارتش‌ها تکیه شده است.

بر پایه این تحقیق، ارتش سعودی در صدر فهرست ارتش‌های عربی قرار گرفته که در رده بندی منطقه‌ای، پس از ارتش‌های اسرائیل و ترکیه، در رتبه سوم قرار گرفت. ارتش ایران پس از امارات متحده عربی، در رده پنجم ارتش‌های منطقه قرار گرفت.


در این تحقیق آمده است که ارتش سعودی با توجه به انبار مهمات بزرگ و شمار نیروهایش، از قدرتمندترین ارتش‌های منطقه است. حدود ۲۳۳۵۰۰ نیروی انظامی در ارتش سعودی هستند. این ارتش ۱۱۰۰ تانک و ۶۵۲ هواپیمای نظامی و جنگنده دارد.

این تحقیق افزوده است که ارتش سعودی، در فهرست بودجه تسلیحاتی، در رده چهارم جهان قرار دارد؛ مساله‌ای که باعث می‌شود از نظر توان تسلیحاتی، مدرن‌ترین در منطقه پس از «رژیم صهیونیستی» باشد.

پاتریک میاگاه کارشناس امور نظامی در این باره می‌گوید: «سعودی نیروی هوایی قدرتمندی دارد و از بسیاری از کشورهای منطقه برتری دارد.» او می‌افزاید: «منطقی است که در آینده ببینیم نیروی هوایی سعودی از نیروی هوایی اسرائیل قدرتمندتر شود.»


این تحقیق خاطرنشان کرده است گارد ملی سعودی که مسئول امنیت داخلی کشور را بر عهده دارد، یکی از شایسته‌ ترین دستگاه‌های امنیتی در منطقه است.

روزنامه آمریکایی نوشته است که میزان قوا در منطقه خاورمیانه، بی ثبات است، به گونه‌ای که جنگ داخلی سوریه را ویران کرد، مساله‌ای که باعث ایجاد خلأی برای شکل گیری و برخاستن نیروهای جدید و گروه‌های شبه‌ نظامی تروریستی در منطقه شده است.


این روزنامه ادامه داده است که قدرت‌های خارجی، به نقش خود در جانبداری از طرف‌های اصلی تنش در منطقه، بسنده می‌کنند، مساله‌ای که باعث سرعت گرفتن مسلح شدن در منطقه شد و بازیگران جدیدی در میدان به وجود آورد.

این آمار بر ارزیابی جامع ارتش‌ها، از تجهیرات گرفته تا شمار نیرو و توان تسلیحاتی و همچنین گفت‌وگو با کارشناسان متخصص در ارزیابی توان تسلیحاتی کشورها، تکیه کرده است.