.
.
.

اعتراض سوریه به ورود پیشمرگه‌های کردستان عراق به کوبانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت سوريه، تركيه را به «دادن اجازه به نظامیان خارجی و تروریستها برای ورود به خاک سوریه» و «نقض فاحش حاکمیت ملی» این کشور، متهم کرد.
به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه، وزارت امور خارجه این کشور، پنجشنبه ۳۰ اکتبر با صدور بیانیه‌ای اظهار کرده است: «بار دیگر ترکیه از راه زیر پا گذاشتن مرزها در منطقه عین العرب (کوبانی) و دادن اجازه به نیروهای خارجی و تروریستها برای ورود به خاک سوریه، حقیقت نقش توطئه گرانه و دخالت فاحش خود را در امور داخلی سوریه، نشان می‌دهد.»

وزارت امور خارجه سوریه ابراز عقیده کرده است: «این اقدام نقض فاحش حاکمیت ملی سوریه، میثاق سازمان ملل متحد و قانون بین‌الملل به شمار می‌آید.»

این بیانیه، همچنین ترکیه را به همکاری با «گروه‌های تروریستی و در راس آن‌ها «داعش» و «گروه النصره» بازوهای القاعده» متهم کرد.

در پایان این بیانیه آمده است: «سوریه این اقدام ننگین ترکیه و طرف‌های توطئه گر همراهش را محکوم می‌کند و تاکید می‌کند که کنار شهروندانش در عین العرب می ایستد و از ایستادگی قهرمانانه‌شان و حفاظت از تمامیت ارضی سوریه حمایت می‌کند.»

این بیانیه پس از آن صادر می‌شود که ورود شماری از نیروهای نظامی اقلیم کردستان عراق موسوم به پیشمرگه به شهر کوبانی سوریه برای کمک به کردهای مدافع این شهر در مقابله با شبه‌نظامیان داعش، آغاز شد.

شبه‌نظامیان تندروی داعش از بیش از ۴۰ روز پیش، کوبانی را محاصره کرده‌اند. حملات هوایی ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا در هفته‌های گذشته، نتوانست باعث شکستن محاصره کوبانی شود. کُردها امید دارند که رسیدن نیروهای پیشمرگه، باعث تغییر معادله جنگ شود.