.
.
.

با پیروزی نیروهای عراقی بر داعش در نزدیکی بغداد.. زمان انتقام فرا رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از آن‌که شنبه گذشته، شبه‌نظامیان شیعه عراقی به نیروهای دولت این کشور در باز پس گیری یک منطقه استراتژیک در جنوب بغداد، پایتخت عراق، از شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش یاری رساندند، زمان را برای چیدن میوه این اقدام خود را مناسب یافتند.

شاهدان عینی، نیروهایی را که لباس سبز نظامی به تن داشتند دیده‌اند که با داد و فریاد، اعضای داعش را تهدید می‌کنند و اسلحه خود را بر سر و بدن آن‌ها می‌کوبند.

خبرگزاری رویترز که این مشاهدات را ثبت کرده، نوشته است، با افزایش شمار شبه‌نظامیان شیعه بر گرد سه اسیر از داعش، صدای گلوله بالا رفت و این سه اسیر در حالی که گلوله به سرشان اصابت کرده بود، خونین در گِل، غوطه خوردند.

یکی از شبه‌نظامیان شیعه گفت: «این سگ‌ها چچنی بودند، ارزش زنده ماندن نداشتند، از آن‌ها اعتراف دریافت کردیم و دیگر به آن‌ها نیاز نداریم.»

پیروزی نیروهای دولتی عراق در منطقه جُرف الصخر، مانع از نزدیک شدن شبه‌نظامیان داعش به بغداد می‌شود و خطوط ارتباط آن‌ها را با پایگاه‌هایشان در استان الانبار در غرب عراق قطع می‌کند.

هنگامی که از یک افسر دلیل اعدام سه اسیر پرسیده شد، پاسخ داد: «دیگر به آن‌ها نیاز نداریم. چرا آن‌ها را زنده نگاه داریم؟»

یک عضو بلندپایه در گروه‌های شبه‌نطامی شیعه نیز در پاسخ به همین سوال گفت: «هنگامی که جُرف الصخر را آزاد کردیم، جنازه‌های بی‌گناهانی را یافتیم که کشته شدند اما به خاک سپرده نشدند. باید همین سرنوشت را بیابند.»

گروه داعش، که در آن شبه‌نظامیانی از کشورهای عربی و خارجی حضور دارند، ماه ژوئن گذشته سرزمین‌هایی از شمال عراق را تصرف کرد. این گروه مساحت‌ بزرگی از غرب عراق را نیز در کنترل خود دارد. بخش‌هایی بزرگ از سوریه نیز در تصرف داعش قرار دارد. این گروه در تلاش است در قلب خاورمیانه «خلافت اسلامی» برپا کند.

گروه داعش تهدید به حرکت به سمت بغداد پایتخت عراق و تصرف آن کرده است. در این شهر شمار زیادی از نیروهای ویژه و شبه‌نظامیان شیعه مستقر هستند و انتظار می‌رود هرگونه حمله به آن، با مقاومت سرسخت روبرو شود.

جُرف الصخر به شهر اشباح تبدیل شده است و شمار زیادی از ساکنان آن به دلیل درگیری، خانه و کاشانه خود را رها کرده‌اند. شبه‌نظامیان داعش در ماه‌های گذشته برای جلوگیری از عبور و مرور نیروهای امنیتی و شبه‌نظامیان شیعه، از تک‌تیراندازها و مین‌های کنار جاده‌ای استفاده کردند.

در این مدت، گروه داعش از تونل‌هایی استفاده کرد که صدام حسین آن‌ها را برای انتقال و انبار اسلحه و مهمات به دور از دید بازرسان سازمان ملل متحد حفر کرده بود.

نیروهای عراقی در حملات خود ،که به فرار شبه‌نظامیان داعش از شهر انجامید، از هلیکوپتر استفاده کردند.

جنازه تک‌تیر اندازی که از درخت نخل آویزان است

بسیاری از منازل در جُرف الصخر متروکه شده و برخی دیگر همچنان در آتش می‌سوزند. ابری از دود شهر را که توسط باغ‌ها احاطه شده، پوشانده است.

جنازه تک‌تیراندازی از گروه داعش که خود را بر بالای نخلی بسته بود، میان زمین و هوا آویزان بود. آتش شلیک شده از هلیکوپترها او را کشته بود.

یکی از شبه‌نظامیان شیعه با اشاره به اسلحه تک‌تیرانداز که بر روی زمین افتاده گفت: «این تروریست در طول روز مانع از پیشروی ما شد و شمار زیادی از ما را کشت. نمی‌توانستیم او را بکشیم تنها هلیکوپتر توانست او را از پا درآورد.»

جنازه‌های حدود ۵۰ تن از اعضای داعش در خیابان‌های جرف الصخر، بر روی زمین افتاده بود. ۱۵‌تای آن‌ها در حالی که دستانشان از پشت بسته شده بود، اعدم شده بودند و جنازه‌هایشان در حفره‌ای در یکی از باغ‌ها، پرتاب شده بود.

یکی از افسران ارتش عراق در پاسخ به این‌که چرا جنازه‌های اعضای داعش دفن نمی‌شود، گفت: «این تروریست‌ها ارزش به خاک سپرده شدن ندارند. بگذاریم سگ‌ها آن‌ها را پاره پاره کنند. بسیاری از نیروهای ما را کشتند.»

این وضعیت اما به درازا نکشید و حادثه‌ای روی داد که یادآور تصمیم گروه داعش برای حرکت به سمت بغداد برای تحقق آروزی برپایی خلافت نیرومند بود.

در حالی که نیروهای ارتش و شبه‌نظامیان شیعه، پیروزی خود را جشن می‌گرفتند و با جنازه‌های اعضای داعش، عکس یادگاری می‌گرفتند، شبه‌نظامیان این گروه که به باغ‌ها فرار کرده‌ بودند، شهر را با گلوله‌های خمپاره هدف قرار دارند.

آتش توپخانه داعش، ده‌ها تن از شبه‌نظامیان شیعه را کشت.