.
.
.

اردوغان «کاخ سفید» جنجال برانگیز ترکیه را افتتاح می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه ۲۹ اکتبر در سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه، کاخ ریاست جمهوری جدید ترکیه را که باعث جنجال بزرگی از سوی مخالفانش و همچنین مدافعان محیط زیست شده، افتتاح می کند.

این کاخ که به ترکی «اک سرای» نام گرفته و مخالفان اردوغان به خاطر رنگ سفیدش، آن را «کاخ سفید»‌ نامیده‌اند، جایگزین دفتر کنونی ریاست جمهوری ترکیه خواهد شد.

دفتر جدید از دفتر قدیمی بسیار بزرگتر است، اما دفتر قدیمی، تاریخی است و میزبان یازده رئیس جمهور پیش از اردوغان بوده که از سال ۱۹۲۳ به این مقام رسیدند.

کاخ جدید که مساحتش به ۲۰۰هزار متر مربع می‌رسد، بر آنکارا پایتخت ترکیه مشرف است. این کاخ بر روی زمینی ساخته شده که آن را مصطفی کمال آتاتورک نخستین رئیس جمهوری و بنیانگذار ترکیه نوین خریده بود تا در آن مزرعه‌ای تاسیس کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هزینه‌های ساخت این کاخ که طرح آن از نمادهای سلجوقی گرفته شده، بالغ بر ۳۵۰ میلیون دلار بوده است.

ساخت این کاخ که در منطقه باغ‌هاست، نخست مخالفت فعالان محیط زیست را برانگیخت، به ویژه این‌که با وجود حکم قضایی برای متوقف کردن ساخت و ساز، روند ساختن آن به سرعت دنبال شد.

مخالفان اردوغان از این فرصت استفاده کرده و او را به بیماری «خود بزرگبینی» متهم کردند. سه حزب اپوزیسیون که در پارلمان نماینده دارند، از اعضای خود خواستند در مراسم افتتاح کاخ جدید ریاست جمهوری، حاضر نشوند.

اردوغان که اسلامگرا به شمار می‌آید، پس از ۱۱ سال نخست وزیری، در نخستین انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، پیروز شد.

با وجود این‌که قانون اساسی ترکیه، قدرت اجرایی را در دست نخست وزیر قرار می‌دهد، اما اردوغان بارها از تمایل خود برای ادامه در دست داشتن زمام امور کشور سخن گفته و به اصلاح قانون اساسی نیز اشاره کرده است.