.
.
.

یک مسئول کُرد سوری: ترکیه در برابر حضور نیروهای پیشمرگه در کوبانی مانع‌ تراشی می‌ کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مسئول کُرد سوری، ترکیه را به مانع تراشی در مسیر اجرای توافقی کرد که برپایه آن نیروهای نظامی اقلیم کردستان عراق موسوم به پیشمرگه، امکان حضور در شهر عین العرب (کوبانی) سوریه برای کمک به کُردهای مدافع این شهر در برابر حمله شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را می‌یابند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، صالح مسلح رئیس حزب اتحادیه دموکراتیک، از احزاب بزرگ کردستان سوریه، دوشنبه ۲۷ اکتبر گفت که نیروهای پیشمرگه از سه روز پیش آماده ورود به کوبانی هستند.

او افزود: «اما ما نمی‌دانیم میان آن‌ها و ترکیه چه می‌گذرد. ترکیه عامل تاخیر است.»

«واحدهای حمایت از خلق کُرد» شاخه نظامی حزب اتحادیه دموکراتیک کُرد سوریه است که در چند ماه اخیر از شهر کوبانی در برابر حمله شبه‌نظامیان داعش، مقاومت کرده است.

ترکیه در پیوستن به ائتلاف بین‌المللی به سرکردگی آمریکا برای جنگ علیه داعش مردد است. اما پس از فشار از سوی همپیمانان غربی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه چهارشنبه گذشته گفت که به شماری از نیروهای پیشمرگه کردستان عراق اجازه عبور به کوبانی از راه ترکیه داده خواهد شد.

یک مسئول ترک که خواسته نامش فاش نشود، گفته است که طرف‌های مربوط با ماجرا، همچنان در حال بررسی جزئیات توافق هستند.

او افزود: «ترکیه بخشی از این مذاکرات است. ما با انتقال نیروهای پیشمرگه موافقت اولیه کردیم، بقیه ماجرا جزئیات است، برای همین درست نیست که بگوییم ما مانع از عبور آن‌ها می‌شویم.»

هفته گذشته پارلمان اقلیم کردستان عراق با اعرام نیروهای پیشمرگه به کوبانی موافقت کرد. البته در خود عراق نیز نیروهای پیشمرگه با شبه‌نظامیان داعش درگیر هستند.

روز یکشنبه سیفین دزیی سخنگوی دولت اقلیم کردستان گفت که نیروهای پیشمرگه، به طور مستقیم در جنگ شهر کوبانی شرکت نخواهند کرد بلکه از نیروهای کُرد سوری مدافع این شهر در جنگ با شبه‌نظامیان گروه داعش، پشتیبانی توپخانه‌ای خواهند کرد.

صالح مسلم می‌گوید: «نیروهای پیشمرگه باید دیروز می‌رسیدند، به نظر می‌رسد تا کنون ترکیه موانعی ایجاد می‌کند، نمی‌دانیم دقیقا چه روی‌می دهد چرا که توافقی میان پیشمرگه و ترکیه وجود دارد.»

مسئولان کُرد عراقی می‌گویند که مسائل فنی دلیل تاخیر بوده است. آن‌ها از ارائه جزئیات بیشتر امتناع کردند.