.
.
.

شکست اسلامگرایان در انتخابات پارلمانی تونس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارش‌ها حاکی از آن است که حزب سکولار «ندای تونس»، در انتخابات پارلمانی این کشور از رقیب اسلامگرای خود «جنبش نهضت اسلامی» پیش افتاده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نتایج اولیه نشان از آن دارد که حزب «ندای تونس» بیش از ۸۰ کرسی از ۲۱۷ کرسی پارلمان تونس را از آن خود کرده است. این در حالی است که از «جنبش نهضت اسلامی» حدود ۶۷ نماینده به پارلمان راه یافته‌اند.

انتظار می‌رود نیمه شب امشب دوشنبه ۲۷اکتبر، کمیسیون مستقل انتخابات تونس، نتایج رسمی انتخابات را اعلام کند. بنا بر اعلام این کمیسیون، حدود ۶۰درصد از واجدان شرایط در انتخابات شرکت کرده‌اند.

به نظر می‌رسد نتایج انتخابات شکستی برای حزب اسلامگرای «نهضت اسلامی» باشد که دولت را پس از انقلاب سال ۲۰۱۱ تونس و سرنگونی نظام زین‌العابدین بن علی در دست داشت. این حزب در انتخابات همان سال پیروز شده بود.

لطفی زیتون از رهبران برجسته حزب «نهضت اسلامی» به خبرگزاری رویترز گفته است: «نتیجه انتخابات را می‌پذیریم و به پیروز انتخابات تبریک می‌گویم. بار دیگر برای تشکیل دولت وحدت ملی و حفظ مصالح کشور تلاش می‌کنیم.»

پیروزی حزب «ندای تونس» بر رقیب اسلامگرای خود در دومین انتخابات آزاد پس از انقلاب سال ۲۰۱۱، قابل انتظار بود.

وضعیت حاکم بر تونس از دیگر همسایگان این کشور که در آن‌ها رهبرانی با مدت حکمرانی طولانی مدت سرنگون شده اند، بهتر است. این کشور به میزان بالایی از آشوب و تنش کشورهای انقلاب زده به دور ماند.

به نظر می‌رسد ظهور اسلامگرایان تندرو در کشورهای همسایه تونس و خشونت‌های ناشی از آن، از نتایج موثر در انتخابات این کشور بوده باشد. در حالی که بحث بر سر نقش اسلام در سیاست بر انتخابات سال ۲۰۱۱ حاکم بود، در انتخابات اخیر، اشتغال، گرانی، توسعه اقتصادی و حاکمیت اسلامگرایان تندرو از مهمترین مسائل مورد توجه تونسی‌ها بود.

در انتخابات اخیر تونس، ۱۳۰۰ لیست حزبی و فردی با یکدیگر رقابت کردند. حزب حاکم نهضت اسلامی، حزب اپوزیسیون ندای تونس و شماری از گروه‌های چپ و اسلامگرای دیگر، از گروه‌های حاضر در رقابت‌های انتخابات پارلمانی تونس بودند.