.
.
.

یک مقام کُرد: نیروهای پیشمرگه به طور مستقیم در جنگ کوبانی شرکت نخواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سیفین دزیی سخنگوی دولت اقلیم کردستان یکشنبه ۲۶ اکتبر عراق اعلام کرد که نیروهای نظامی این اقلیم موسوم به پیشمرگه، به طور مستقیم در جنگ شهر عین العرب (کوبانی) در شمال عراق شرکت نخواهند کرد بلکه از نیروهای کرد سوری مدافع این شهر در جنگ با شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، پشتیبانی توپخانه‌ای خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سخنان در حالی مطرح شده است که کارمند ارشد دفتر ریاست اقلیم کردستان عراق گفت نیروهای پیشمرگه آماده حرکت به سمت کوبانی از راه ترکیه پس از توافق بر سر جدول زمانبندی با ترکیه و کردهای سوریه، هستند.

پیش از این رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز پنج شنبه اعلام کرده بود که مقامات کشورش با کردستان عراق به توافقی دست یافته اند که بر اساس آن 200 پیشمرگه برای مقابله با داعش، از خاک ترکیه وارد شهر کوبانی خواهند شد.

هفته گذشته پارلمان کردستان عراق با ارسال نیروهای پیشمرگه برای حمایت از کوبانی موافقت کرده بود.

شهر کوبانی در شمال سوریه در محاصره شبه‌نظامیان گروه داعش قرار دارد. این گروه بخش‌های از مرکز، جنوب و شمال شرقی این شهر را تصرف کرده است. اما مقاومت نیروهای موسوم به «واحدهای حمایت از خلق کرد» و حملات هوایی ائتلاف بین‌الملل به سرکردگی آمریکا، مانع از پیشروی نیروهای این گروه تندرو شده است.

مدافعان کوبانی از کمبود نیرو و اسلحه رنج می‌برند، از این رو توافق بر سر ورود نیروهای پیشمرگه از راه ترکیه به شهر و یاری رسانی به مدافعان آن صورت گرفت.