.
.
.

سومین روز درگیری ارتش لبنان با شبه‌ نظامیان تندرو در شمال لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش لبنان یکشنبه ۲۶ اکتبر برای سومین روز پیاپی، با شبه نظامیان اسلامگرای تندرو در شمال این کشور درگیر شد. این در حالی است که گروه النصره شاخه القاعده در سوریه تهدید کرد در صورت متوقف نشدن عملیات ارتش لبنان، سربازانی را که به گروگان گرفته، اعدام خواهد کرد.

این شدیدترین درگیری ارتش لبنان با شبه نظامیان تندروی مرتبط با جنگ داخلی در سوریه از تابستان تا کنون است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، منابع امنیتی اعلام کردند که نیروهای امنیتی در شهر شمالی طرابلس و همچنین در شهرک بحنین، به برخی منازل یورش برده و در آن‌ها ده‌ها بمب و سه خودروی بمب‌گذاری شده یافتند.

به گفته این منابع، از زمان آغاز دور تازه درگیری‌ها در روز جمعه، شش سرباز، دو غیر نظامی و نه‌ تن از شبه‌ نظامیان اسلامگرا کشته شدند.

شناسایی هویت تمام شبه‌ نظامیان دشوار است اما برخی منابع می‌گویند که اکثر آن‌ها سوری و لبنانی‌های مرتبط با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش با گروه النصره شاخه القاعده در سوریه هستند.

از سویی، گروه النصره صبح یکشنبه اعلام کرد در صورت متوقف نشدن عملیات ارتش لبنان در منطقه طرابلس علیه شبه‌ نظامیان اسلامگرا، سربازانی را که تابستان گذشته به گروگان گرفته بود، اعدام خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیانیه گروه النصره آمده است: «تا چند ساعت آینده منتظر خواهیم بود و پس از آن برای بستن پرونده نظامیان اسیر شده به دست خود به تدریج اقدام خواهیم کرد و با آن‌ها همچون اسرای جنگی رفتار خواهیم کرد.»

النصره اعلام کرد که نخستین اعدام را ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی انجام خواهد داد. تا زمان نگارش این گزارش، خبری از اعدام هیچکدام از سربازهای لبنانی به دست گروه النصره منتشر نشده است.

سربازان لبنانی تابستان گذشته هنگامی ربوده شدند که شبه‌نظامیان مرتبط با داعش و النصره، چند روز، کنترل شهر مرزی عرسال در شرق لبنان را در دست گرفتند.