فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • واشنگتن: بیشترسلاح‌‌های پرتاب شده به کوبانی به کردها رسید

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) روز چهارشنبه 22-10-2014 در بیانیه ای اعلام کرد، بیشتر اسلحه، مهمات و لوازم پزشکی که روز یکشنبه از طریق هوایی به شهر هین العرب (کوبانی) پرتاب شد، در اختیار واحدهای «حمایت از خلق کرد» مدافع از این شهر، قرار گرفت.

  بیانیه پنتاگون در واکنش به ادعای داعش که گفته بود مقداری از امدادات آمریکا برای کردها به دست این گروه افتاده، صادر شده است.

  گروه داعش روز سه شنبه با انتشار یک فیلم ویدیویی مدعی شد که یکی از محموله های بزرگا اسلحه و مهماتی که با هواپیماهای سی 130 آمریکایی پرتاب شده بود، به دست یکی از واحدهای این گروه افتاده است.

  در این فیلم ویدیویی یک عضو داعش که نقاب بر صورت داشت، در حالی که سلاح خود را نشان می داد، گفت که «این سلاح را آمریکا برای کافران ارسال کرده است.»

  شهر کردنشین کوبانی که اینک به نمادی از مبارزه علیه افراط گرایی تبدیل شده، بیش از یک ماه است که در برایر حملات گروه تروریستی "داعش" مقاومت می کند. گروه تندرو داعش با بکار گیری همه امکانات خود از افراد و سلاح های سنگین اما هنوز نتوانست شهر را از کنترل پیشمرگه ها خارج کند.

  منابع خبری از شهر کوبانی در آخرین گزارش خود می گویند، مدافعان کُرد طی شب گذشته و امروز توانستند جلوی دو هجوم نیروهای داعش را با شکست مواجه کنند. این گروه با حمله از دو محور به وسیله دو بمب گذاری انتحاری، هجوم گسترده ای را به داخل کوبانی آغاز کرد. اما با مقاومت سرسخت کُردها مواجه شده و پس از تحمل تلفات سنگین و کشته شدن ده ها تن از نیروهایش، مجبور به عقب نشینی شد.

  ارتش آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد، اسلحه، مهمات و لوازم پزشکی در اختیار کردهایی که از شهر کوبانی سوریه در برابر گروه دولت اسلامی "داعش" دفاع می‌کنند، قرار داده است. این کمک های انسانی و تسلیحاتی از طریق هوایی روی شهر انداخته شد.

  دریادار جان کربی در باره ادعای داعش مبنی بر استیلای این گروه بر محموله های تسلیحاتی آمریکا در کوبانی، گفت: «ما در باره این مسئله تحقیق و بررسی خواهیم کرد، شاید کمی از این محموله ها به اشتباه به دست این گروه افتاده اما اغلب این تجهیزات نظامی در اختیار کردهای مدافع از شهر کوبانی قرار گرفت.»

  فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکایی یکشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد هواپیماهای باری C- 130 چندین محموله اسلحه و تجهیزات دیگر را که از سوی مقامات کرد عراقی تهیه شده بود، از آسمان بر روی شهر کوبانی ریختند. در بیانیه آمده تجهیزات فوق برای کمک به ادامه مقاومت کردها در برابر تلاش‌های داعش برای کنترل کامل شهر کوبانی به آنان تحویل شده است.

  پس از هفته‌ها حملات هوایی نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا به شهر کوبانی و اطراف آن، روز یکشنبه برای نخستین بار، محموله‌هایی از این دست در اختیار کردها قرار گرفت

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران