.
.
.

ترکیه: پیشنهاد ما برای ایجاد منطقه حایل در سوریه یک مسئله "انسانی" است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد داوود اوغلو، نخست ‌وزیر ترکیه روز شنبه 18-10-2014 اعلام کرد که پیشنهاد کشورش در خصوص ایجاد منطقه حائل در مرزهای سوریه، با انگیزه "انسانی" و برای پناه دادن سوری هاى آواره، مطرح شده است.

داوود اوغلو بار دیگر با تاکید بر پیش شرطهای ترکیه برای شرکت در ائتلاف بین المللی علیه داعش گفت :"هدف از طرح ایجاد منطقه امن در سوریه حفاظت از پناهندگان سوری و تأمین نیازهای آنها است و این منطقه تحت نظارت بین المللی خواهد بود".

کارشناسان سیاسی معتقدند، اظهارات اوغلو برای توجیه مواضع این کشور در رابطه با عدم مشارکت آنکارا در ائتلاف بین المللی علیه گروه های تروریستی، بیان شده است.

جامعه بین المللی و کشورهای غربی به ترکیه فشار می آورند تا در جنگ علیه داعش شرکت کند. اما آنکارا شرط مشارکت در جنگ علیه داعش را به ایجاد منطقه ای امن برای پناهندگان سوری و ضمانت بین المللی برای سرنگونی رژیم بشار اسد، ربط داده است.

ترکیه که حدود یک میلیون و 500 هزار پناهجوی سوری را در خود جای داده، هفته گذشته پیشنهاد کرده بود که منطقه‌ای حائل در شمال سوریه برای حمایت از پناهندگان سوری ایجاد شود. پیشنهادی که از سوی انگلیس و فرانسه و برخي كشورهاي عربي مورد حمایت واقع شد.

نخست وزير تركيه درباره دلایل قدرت گرفتن داعش گفت: "برخی از اعضای داعش در زندان ابوغریب عراق و المزه سوریه محبوس بودند و افرادی کارکشته هستند که توانستند با همکاری یکدیگر گروهی "تروریستی" را تشکیل دهند و بخش های وسیعی از عراق و سوریه را تصرف کنند".