فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • واشنگتن: با کردهای مسلح سوری در پاریس گفت و گو کردیم

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه 17-10-2014 اعلام کرد، یک مقام آمریکایی در پاریس با نمایندگانی از کردهای وابسته به حزب "اتحاد دموکراتیک" شاخه سوری "پ.ک.ک" ملاقات کرده است.

  به گفته این منبع واشنگتن هنوز عملا برای آموزش یا تجهیز گروه های کرد سوریه اقدامی نکرده است .

  روز گذشته نیز یکی از اعضای حزب "آنگلا مرکل"، صدر اعظم آلمان گفته بود که بعید نمی داند که کشور متبوعش برای مقابله با داعش، کردهای "پ.ک.ک" را مسلح کند.

  فاش کردن گفت و گوی آمریکایی ها با کردهای سوریه، بویژه حزب "اتحاد دموکراتیک" که شاخه ای از "پ. ک. ک" بدترین دشمن ترکیه می باشد، احتمال دارد خشم آنکارا را بر انگیزد.

  جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه با تایید این خبر گفت: "ما از طریق واسطه ها با حزب "اتحاد دموکرات کردستان" مذاکراتی داشته ایم".

  وی افزود: "این مذاکرات تنها یک بار و در چارچوب هماهنگی تلاش ها برای مقابله با تندروها صورت گرفته، اما هنوز تصمیمی عملی از سوی واشنگتن برای آموزش یا مسلح کردن شبه نظامیان کُرد گرفته نشده است".

  دولت ترکیه با پیشنهاد برخی کشورهای اروپایی برای مسلح کردن پیشمرگه های "پ.ک.ک" در ترکیه و سوریه به منظور مقابله با "داعش" به شدت مخالفت کرده و حاضر به پیوستن به ائتلاف بین المللی علیه داعش نشده است.

  در راستای پیشنهاد مسلح کردن کُردهای سوریه علیه داعش روز گذشته نیز ولکر کودر، رهبر فراکسیون اتحادیه دموکرات مسیحی در پارلمان آلمان در گفت وگو با سایت روزنامه الکترونیکی"اشپیگل آنلاین" گفت: "من مشکل ترکیه با "پ.ک.ک" را به خوبی درک می کنم، اما اینکه دست روی دست گذاشته منتظر باشیم تا دولت اسلامی" داعش" همه شهرهای مهم مرزی را کنترل کرده، رفته رفته پیشرفت های قابل توجهی انجام داده و به تهدیدی جدی برای امنیت جهانی تبدیل شود، نمی تواند راه حل مناسبی باشد".

  وی افزود: "بعید نمی دانم که گروه های کُرد را برای مقابله با داعش مسلح کنیم، اما تسلیح آنها باید با هماهنگی ترکیه صورت گیرد و نه به رغم مخالفت این کشور، کما اینکه این اقدام یعنی جلب موافقت ترکیه، به همکاری حزب "پ.ک.ک" بستگی دارد".

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران