فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • داعش جنگنده‌هایی را با كمک خلبانان سابق عراقی به پرواز در می‌آورد

  منبع: دبی – العربیه.نت فارسی

  دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز جمعه ۱۷ اکتبر گزارش داد که خلبان‌های عراقی عضو گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در سوریه، شماری دیگر از نیروهای خود را برای هدایت سه هواپیمای نظامی که به غنیمت برده‌اند، آموزش می‌دهند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، رامی عبدالرحمن مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه به نقل از شاهدان عینی گفته است که گروه داعش، هواپیماهای نظامی را بر فراز فرودگاه نظامی الجراح در شرق استان شمالی حلب که آن را تصرف کرده، به پرواز در می‌آورد.

  ائتلاف بین‌الملل به سرکردگی آمریکا، مواضع شبه‌نظامیان داعش را در عراق و سوریه، بمباران می‌کند. این گروه تندرو، از اسلحه‌ای که از ارتش‌های عراق و سوریه در تصرف پایگاه‌هایشان به غنیمت برده، در عملیات خود استفاده می‌کند. این گروه اما تا کنون نتوانسته بود هواپیماهای نظامی را هدایت کند.
  دیده‌بان حقوق بشر سوریه تاکید می‌کند که داعش هم‌اکنون شماری از خلبان‌های ارتش صدام حسین رئیس جمهوری اسبق عراق را به خدمت گرفته تا اقدام به آموزش خلبان‌های جدید برای این گروه کنند. یک شاهد عینی گفته است هواپیماها را دیده که بارها از فرودگاه پرواز می‌کنند و به آن باز می‌گردند.

  هنوز مشخص نیست که آیا این هواپیماها به مهمات مسلح شده‌اند یا آیا خلبان‌ها می‌توانند مسیرهای طولانی را هدایت کنند. شاهدان می‌گویند که به نظر می‌رسد هواپیماها از مدل میگ-۲۱ و میگ-۲۳ باشند که توسط ارتش سوریه به غنیمت گرفته شده‌اند.

  کلنل پاتریک رایدر سخنگوی فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا در این باره گفت: «ما از پرواز هواپیماهای داعش در سوریه یا مناطق دیگر اطلاع نداریم.»

  او افزود: «ما به زیر نظر گرفتن فعالیت‌های داعش از نزدیک در سوریه و عراق ادامه می‌دهیم و پایگاه‌ها، جنگ‌افزارها و نیروهای این گروه را هدف قرار می‌دهیم.»

  حساب‌های کاربری گروه داعش در توئیتر پیشتر تصاویر هواپیماهای نظامی را منتشر کرده بود که از ارتش سوریه به غنیمت گرفته شده‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران