.
.
.

پایگاه نظامی "انجرلیک" ترکیه در اختیار ائتلاف بین المللی ضد داعش قرار می گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یکی از مقامات بلند پایه وزارت دفاع آمریکا ( پنتاگون) روز دوشنبه 13-10-2014 اعلام کرد، دولت ترکیه موافقت کرد پایگاه نظامی "انجرلیک" را در اختیار ائتلاف بین المللی ضد داعش قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این مقام بلند پایه که نخواست نامش فاش شود، جزئیات بیشتری در باره نحوه استفاده ائتلاف از این پایگاه نظامی را نداد، اما تاکید کرد که ترکیه و امریکا در باره نحوه استفاده از این فرودگاه در حال گفت وگو هستند.

این در حالی است که یک مقام نظامی ترک گفته است که فرودگاه انجرلیک تنها به منظور تامین تدارکات و کمک های انسانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

نیروی هوایی آمریکا از مدت ها پیش از پایگاه نیروی هوایی انجرلیک ترکیه، استفاده می کرد به طوری که حدود 1500 سرباز از نیروهای این کشور در آن پایگاه مستقر هستند. اما در حال حاضر جنگنده های آمریکا برای انجام عملیات نظامی علیه داعش از پایگاه های خود در امارات متحده عربی، کویت و قطر پرواز می کنند.

همچنین تعدادی از جنگنده های "F - 16" آمریکا در اردن، مستقر هستند. این تعداد جنگنده آمریکایی در پی امضای توافقنامه نظامی میان پنتاگون و عمان در سال گذشته در این کشور مستقر شدند.

ایالات متحده علاوه بر داشتن تعدادی از پایگاهها در عمان، قطر، کویت، ترکیه و امارات ، در پایگاه بریتانیایی "دیگو گارسیا"، اقیانوس هند نیز دارای تعدادی از جنگنده های "B-52" و "B-2" است. ارتش آمریکا از این پایگاه ها برای حملات هوایی علیه داعش و القاعده در همه مناطق مجاور آنها استفاده کرده است.

در همین حال سوزان رایس، مشاور امنیت ملی، آمریکا، توافق ترکیه برای همکاری با نیروهای ائتلاف بین المللی در جنگ علیه تندرو های داعش در سوریه و عراق را تایید کرده است.

رایس گفته است که در راستای این توافق است که ترکیه قبول کرد که مخالفان سوری را در خاک خود آموزش نظامی دهد.

رایس افزود: "ما خواستار اعزام نیروهای زمینی از ترکیه به داخل سوریه یا عراق نشدیم".

خواسته های ما از ترکیه به شرح زیر است: "یکی اینکه ترک ها به وعده های خود پایبند باشند همان طوری که در گذشته بودند واجازه دهند که ایالات متحده و متحدانش از پایگاه های نظامی و خاک این کشور برای انجام عملیات استفاده کنند. ترکیه با پذیرش آموزش مخالفان سوری در خاک خود در واقعی گامی را که پادشاهی سعودی برداشته بود، برداشت علاوه بر این موافقت کرد که نیروهای ائتلاف از پایگاههایش استفاده کنند".

در باره همکاری ایران و آمریکا رایس گفت:"من بار دیگر تاکید می کنم که ما با ایران هیچگونه هماهنگی یا همکاری نداریم. می دانیم که ایران به نیروهای عراقی کمک می کند . اما ما در زمینه جنگ علیه داعش نیز تصمیمی برای هماهنگی با ایران نداریم" .

گفتنی است که ترکیه دارای مرز به طول 910 کیلومتری با سوریه، و 384 کیلومتری با عراق، است. ترکیه برای حفاظت از این مرز طولانی با مشکلاتی روبروست. تلاش برای از بین بردن داعش توسط ائتلاف به رهبری آمریکا، نگرانی های بسیاری را برای مقامات امنیتی ترکیه به وجود آورده است. جنگ در نزدیکی مرزهای ترکیه با عراق و سوریه، این کشور را با خطراتی مواجه خواهد کرد.