.
.
.

واشنگتن: اگر ضربات آپاچی نبود فرودگاه بغداد سقوط می کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات واشنگتن می گویند اگر ضربات هواپیماهای آپاچی آمریکا نبود، فرودگاه بین المللی بغداد به کنترل تندروهای گروه داعش که در بیست کیلومتری آن قرار داشتند، می افتاد.

ژنرال دامپسی می گويد که برای متوقف کردن پيشروی نيروهای گروه خلافت اسلامی به سمت فرودگاه بغداد تصميم گرفته شد تا از هلیکوپترهای آپاچی استفاده شود.

روز گذشته گزارش هایی مبنی بر بسیج ۱۰ هزار نفر داعشی در اطراف بغداد جهت حمله به پایتخت عراق منتشر شد. گروه داعش به رغم حملات هوایی آمریکا به پیشروی هایی در استان الانبار ادامه می دهد.

مارتين دمپسی، رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا در گفت وگو با شبکه تلويزيونی «سی بی اس» گفته که هنوز به اين نتيجه نرسيده که عمليات زمينی نيروهای آمريکا می تواند به موثرتر شدن حملات هوايی در نقاط هدف کمک کند.

مقام نظامی آمریکا در عین حال گفته که در صورت آمادگی نيروهای عراق برای انجام عمليات عليه نيروهای گروه داعش، کمک نیروهای نظامی آمريکا در عراق احتمالا نقش متفاوتی خواهد داشت.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا تاکید کرد که عملیات آزادسازی موصل، جنگ تعيين کننده خواهد بود. وی در این زمینه افزود که چنين نبردی به دليل پيچيدگی هايش نيازمند نوع متفاوتی از کمک است.

از سوی دیگر وزارت دفاع عراق ورود افراد مسلح داعش به شهر ابو غریب در نزدیکی بغداد را تکذیب کرد. پیش از این گزارش هایی مبنی بر سقوط شهر ابو غریب به دست داعش منتشر شده بود.

برخی منابع امنیتی می گویند که حملات هوایی آمریکا علیه داعش نتوانسته جلوی پیشروی این گروه را بگیرد تا جاییکه داعش به بغداد نیز نزدیکتر از پیش شده است.

بر اساس منابع نظامی، مقامات الانبار خواستار ارسال سلاح به این استان جهت جلوگیری از پیشروی داعش شده اند.

روزنامه ساندی تایمز روز گذشته به نقل از منابعی در عراق گزارش داد که مقامات بغداد از آمریکا خواسته اند برای جلوگیری از پیشروی داعش به سمت بغداد، نیروی زمینی ارسال کند.