.
.
.

سعود الفیصل: رژیم اسد سوریه را لانه تروریسم کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده سعود الفیصل، وزیر امور خارجه پادشاهی سعودی، گفت رژیم سوریه نه تنها در گشودن درهای کشور به روی سربازان خارجی و کشتار مردم آن مقصر است، بلکه سوریه را به لانه ای امن برای دهشت افکنان تبدیل کرده، و منطقه و جهان را بخطر انداخته است.

الفیصل روز دوشنبه 13 اکتبر، در نشستی خبری با همتای آلمانی خود، فرانک والتر شتاینمایر، در جده گفت: " ما بر سر تلاشهای بین المللی برای حل بحران سوریه و تشکیل دولت انتقالی در این کشور بر اساس رهنمودهای کنفرانس ژنو1 توافق داریم. ما همچنین در این مورد که بشار اسد قابل اطمینان نیست، و به دلیل عدم مشروعیت نمی تواند بخشی از راه حل بحران این کشور باشد با یکدیگر همصدا هستیم."

دو طرف در باره اوضاع منطقه و مسائل بین المللی و از جمله تلاشهای ائتلاف بین المللی جنگ علیه داعش در عراق و سوریه، و همچنین مشارکت جمعی برای مبارزه با تروریسم به گفتگو پرداختند.

الفیصل بر ضرورت بکارگیری یک استراتژی جامع برای جنگ با تروریسم تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد ائتلاف بین المللی به اهداف تعیین شده خود دست یابد. او گفت که این تلاشها باید تا به آخر ادامه یابد، حتی اگر تحقق آنها سالها طول بکشد.

"ما در باره نتایج کنفرانس بین المللی برای عمران غزه که روز گذشته در شهر قاهره برگزار شد و دو کشور پادشاهی سعودی و آلمان نیز در آن شرکت داشتند، گفتگو کردیم. دو کشور سعودی و آلمان عضو کمیته کمک به فلسطین هستند، و اعتقاد داریم که جامعه بین المللی دائما شاهد رنج مردم فلسطین از اشغال اسراییل هستند."

الفیصل بر ضرورت حل عادلانه و دائمی نزاع فلسطین و اسرائیل، و احقاق حقوق مشروع فلسطینیان برای کشوری مستقل و برقراری امنیت تاکید کرد.

وزیر خارجه سعودی گفت که در دیدار با همتای آلمانی خود اوضاع یمن و رویدادهای امنیتی روزهای اخیر این کشور را مورد گفتگو قرار داده است. دو طرف تاکید کردند که ثبات و امنیت جغرافیایی و جمعیتی یمن از طریق حقوق برابر برای تمامی اقوام و مذاهب این کشور برقرار خواهد شد.

"حل بحران یمن می تواند با اجرای ابتکار کشورهای عضو شورای همکاری خلیج عملی شود، و از تمام گروهای یمنی می خواهیم به ندای عقل و نه صدای اسلحه توجه کنند، و منافع یمن را پیشاپیش منافع گروههای داخلی و مصالح کشورهای خارجی قرار دهند."