.
.
.

داعش در آستانه تصرف کامل استان الانبار و آغاز حمله به بغداد قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، در آستانه تصرف کامل استان الانبار عراق قرار دارد؛ اتفاقی که در صورت وقوع، راه را برای حمله این گروه تندرو به بغداد پایتخت عراق هموار می‌کند.

گروه داعش چند روز پیش اعلام کرد که بر بیشتر مناطق استان الانبار پس از درگیری‌های شدید با نیروهای عراقی و شبه نظامیان «شوراهای بیداری» که از نیروهای امنیتی حمایت می‌کنند، سیطره پیدا کرده است. این اعلام پس از تصرف شهر هیت و شماری از مناطق درحوالی شهرهای فلوجه و الرمادی صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری اصوات العراق، قاسم الفهداوی وزیر برق عراق هم گفته است، شبه نظامیان داعش، حدود ۸۰درصد استان الانبار را تصرف کرده‌اند.

الفعداوی هشدار داده است که سقوط شهر الرمادی مرکز استان الانبار به دست شبه نظامیان داعش، باعث می‌شود این گروه پایگاهی برای انجام حملات خود به بغداد به دست آورد.

در کنار این هشدار، برخی از گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که گروه داعش، حدود ۱۰هزار شبه نظامی جدید از سوریه فراخواند و خود را برای حمله به بغداد آماده می‌کند.

پیشروی سریع داعش در استان الانبار، شورای اداری این استان را بر آن داشت تا از ائتلاف بین‌الملی بخواهد نیروی زمینی به استان اعزام کند.

شبه نظامیان داعش در سه هفته گذشته، حملات شدید و هماهنگ‌ شده‌ای را علیه پایگاه‌های ارتش و نیروهای امنیتی در محیط دو شهر الفلوجه و الرمادی انجام دادند که به کشته شدن و اسارت ده‌ها سرباز عراقی انجامید. احمد صداک الدلیمی فرمانده پلیس الانبار نیز یکشنبه در انفجار بمبی در منطقه البوریشه در نزدیکی الرمادی کشته شد.

از سویی غازی الگعود نماینده پارلمان عراق از استان الانبار تاکید کرد که شبه‌نظامیان داعش، کنترل ورودی‌های شمالی، شرقی، غربی و جنوبی ناحیه الفرات را در دست گرفته و محاصره حدود چهل‌هزار تن از ساکنان این ناحیه را آغاز کردند.