.
.
.

اردوغان: اپوزیسیون به بهانه کوبانی ترکیه را ویران می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس جهوری ترکیه، به شدت از نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و اپوزیسیون داخلی ترکیه انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان شامگاه شنبه ۱۱ اکتبر در سخنانی در یک ضیافت شام در استان ریزه، نظام اسد را مسئول ظهور گروه داعش دانست و اپوزیسیون ترکیه را به تخریب این کشور از راه اعمال خشونت‌آمیز به بهانه حوادث منطقه عین العرب (کوبانی) متهم کرد.

اردوغان گفت: «در صورتی که مسائل متعلق به منافع ترکیه و مردمش باشد، برای بی طرفی جایی نمی‌بیند.» او فراخوان‌ها برای برگزاری تظاهرات ضد دولتی در ترکیه به خاطر اقدام نکردن این کشور علیه گروه داعش در کوبانی را «اعمالی خرابکارانه» توصیف کرد که در پی «ویرانی کشور از راه خشونت» است.

رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد: «هنگامی که مساله مرتبط با منافع کشور و مردم باشد، باید در کنار آن بایستم. این لازمه منافع است.»

اردوغان که نخستین رئیس جمهوری ترکیه است که از راه آرای مستقیم مردم انتخاب شد، متعهد شد که به «مبارزه» خود برای «خدمت به کشور و مردم ترکیه» ادامه خواهد داد. او با انتقاد از مخالفان خود گفت: «هرگاه می‌خواستیم به سمت رفاه بیشتر پیش برویم، برخی خشمگین می‌شوند و شورش می‌کنند تا ما را محکوم به فقر و محرومیت کنند، هرگاه به سمت دموکراسی، آزادی و حقوق گام برداشتیم، همان افراد شورش می‌کنند و ما را به کودتا و سرکوب متهم می‌کنند.»

اردوغان از کشته شدن «شمار زیادی از مردم، به آتش کشیدن منازل و خودروها و غارت بانک‌ها به دست گروه‌های قانون شکن» ابراز تاسف کرد و گفت: «نظام سوریه مسئول اول ظهور بلای داعش در منطقه است و اکنون حجمش به گونه‌ای که می‌بینیم، افزایش یافته. همه جهان این را به خوبی می‌داند با این وجود ترکیه را به حمایت از این گروه متهم می‌کنند.»

رئیس جمهوری ترکیه ادامه داد: «ترکیه هیچ روزی تحت هیچ شرایطی، از گروه‌های تروریستی حمایت نکرد. دلیل آن هم ساده است. ما از ۳۰ سال پیش با یک گروه تروریستی در داخل ترکیه در حال نبرد هستیم و در جریان این جنگ، ۴۰هزار نفر را از دست دادیم»

اردوغان در این سخنان به حزب کارگران کردستان موسوم به پ.ک.ک اشاره می‌کند که به مدت ۳۰ سال با دولت ترکیه جنگید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم