فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پیشرفت در مذاکرات واشنگتن و آنکارا بر سر مشارکت ترکیه در جنگ علیه داعش

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  آمریکا اعلام کرد مذاکراتش با ترکیه بر سر نحوه مقابله با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، شاهد پیشرفت بود.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، ماری هارف سخنگوی وارت امور خارجه آمریکا گفته است که مذاکرات آمریکا با احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه و شماری از مسئولان نظامی این کشور، شاهد «پیشرفت» بود.

  خانم هارف افزود: «ترکیه با حمایت از تلاش‌ها در آموزش و مسلح سازی مخالفان میانه‌روی حکرمت سوریه، موافقت کرده است.»

  جان آلن فرمانده آمریکایی ائتلاف بین‌المللی علیه داعش و معاون پریت مک‌گاروک، سفر حساس دو روزه‌ای را به ترکیه به پایان رساندند آن‌ها در تلاش بودند ترکیه را که یکی از اعضای پیمان ناتو است، به اقدام نظامی علیه شبه نظامیان گروه داعش متقاعد کند، به ویژه‌ آنکه شبه نظامیان این گروه حدود نیمی از شهر کرد نشین عین العرب موسوم به کوبانی را تصرف کرده و کشتار، باقی مانده ساکنان این شهر را تهدید می‌کند.

  ترکیه برای مشارکت خود در جنگ علیه داعش شرط‌هایی را مطرح کرده از جمله برپایی منطقه پرواز ممنوع در مناطق مرزی سوریه، برپایی منطقه‌ای امن در این مناطق مرزی و حمایت از مخالفان میانه‌روی حکومت سوریه برای مقابله با گروه‌های تندرو و نظام این کشور.

  در همین حال در واشنگتن، حقان فیدان رئیس سازمان اطلاعات ترکیه با ویلیام برنز معاون وزیر امور خارجه آمریکا، دیدار و گفت‌وگو کرد
  فیدان با لیزا موناکو مشاور اشد باراک اوباما رئیس جهوری آمریکا در امور مبارزه با تروریسم نیز گفت‌وگو کرد. پس از این دیدار خانم موناکو با «نمجید» از تلاش‌های ترکیه بر ضرورت تسریع در آغاز کمک‌های این کشور در جنگ علیه گروه داعش، تاکید کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران