.
.
.

بیماران انتحاری حامل ویروس «ابولا»، سلاح احتمالی داعش علیه اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی از کارشناسان امنیتی در بریتانیا هشدار دادند که جنگجویان گروه داعش می توانند از ویروس بسیار خطرناک «ابولا» جهت پیش برد هدف های تروریستی خود در کشتار دسته جمعی در کشورهای غربی استفاده کنند.

ویروس «ابولا» که تاکنون جان هزاران نفر از مردم کشورهای آفریقایی را گرفته و اخیرا نیز یک پرستار اسپانیایی دچار آن شده، مقامات کشورهای اروپایی را به شدت نگران کرده است.

شب گذشته یک گردشگر بریتانیایی در یکی از هتل های مقدونیه به دلیل الوده شدن به ویروس ابولا جان خود را از دست داد . این حادثه باعث نگرانی بیشتر مقامات اروپایی شده است.

این گردشگر بریتانیایی نخستین قربانی اروپایی ویروس ابولا است. تاکنون بر اثر این ویروس بیش از 3800 نفر که بیشتر آنها از کشورهای آفریقایی هستند، جان خود را از دست داده اند.

روزنامه بریتانیایی دیلی میل به نقل از کارشناسان امنیتی در شماری از کشورهای اروپایی گزارش داد « این نگرانی وجود دارد که گروه داعش از ویروس ابولا به عنوان یک سلاح بیولوژیک علیه کشورهای اروپایی استفاده کند.»

بر اساس این گزارش داعش می توانند با تزریق این ویروس به عاملان انتحاری و فرستادن آنها به اروپا، مردم این قاره را با تهدید جدی روبرو کند.

یک کارشناس نظامی می گوید که این ویروس به سرعت و به سادگی قابل انتقال به دیگران است و در صورتی که داعش یک بیمار دچار ویروس ابولا بیابد می تواند آن را به اروپا منتقل کند.

پروفسور آنتونی جلیس مدیر اجرایی مرکز پژوهش های امنیتی در دانشکاه باکینگهام در این زمینه هشدار داد و گفت :« این استراتژی شدنی است لذا شایسته توجه است.»

وی افزود:« این یک نظریه منطقی است، چرا که جنگجویان داعش به عملیات انتحاری ایمان دارند و انتقال ویروس ابولا می تواند یکی از ماموریت های آنان باشد.»

بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا برای جلوگیری از ورود ویروس به کشورهایشان اقدامات پیش گیرانه دقیق تری را در فرودگاه و مرزهای زمینی به اجرا گذاشته اند.

پیش تر گزارش هایی مبنی بر دست یابی داعش به سلاح های شیمیایی اسد گزارش شده بود . این گزارش ها باعث نگرانی کشورهای غربی شد زیرا احتمال می دهند که این گروه تروریستی به استفاده از این سلاح کشتار جمعی علیه مخالفان در سوریه و عراق اقدام کند.