.
.
.

داعش ماهانه 90 میلیون دلار درآمد نفتی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک گزارش مستقل آمریکایی فاش کرد که تشکیلات داعش از طریق نفت در عراق و سوریه، روزانه 3 میلیون و در ماه 90 میلیون دلار به دست می آورد.

بر اساس این گزارش، یک بشکه نفت از چاههای در دست داعش 20 تا 60 قیمت گذاری می شود. این در حالی است که بازارهای جهانی این ماده سوختی بین 95 تا 105 دلار به فروش می رسد.

بر اساس این گزارش، نفت در دست تشکیلات داعش در بازارهای سیاه ترکیه و عراق به فروش می رود و سپس توسط گروههای ویژه قاچاق به دیگر مناطق جهان صادر می شود .

موسسه بروکینگز در واشنگتن به نقل از لوی الخطیب کارشناس عراقی مواد سوختی گزارش داد:« گروه داعش در مدت سه سال گذشته بسیاری از چاهها و پالایشگاههای نفت در شرق سوریه را تصرف کرد و با گسترش مناطق نفوذ آن ، اکثر تاسیسات اصلی در دست این گروه افتاد.»

این کارشناس عراقی درباره تفاوت قیمت های نفت گفته:«داعش همه چاهها و پالایشگاهها را در کنترل خود ندارد بلکه گروههای تندروی دیگری نیز هستند که در این مورد با داعش شریک هستند و نفت را با قیمت های مختلفی به فروش می رسانند.»

این گزارش درباره چگونگی فعالیت این چاهها و پالایشگاهای در دست داعش افزود:« کارگران این موسسات به ادامه کار مجبور شدند و یک چهارم تولید را جنگجویان داعش تصاحب می کنند.»

الخطیب می گوید:«هم اکنون داعش 60% تولید نفت سوریه را در اختیار دارد و این به معنی آن است که داعش روزانه 200 هزار بشکه نفت به فروش می رساند.

سوریه پیش از آغاز بحران این کشور در سال 2011 نزدیک به 400 هزار بشکه نفت تولید می کرد.