.
.
.

داووداغلو: در صورت پایبندی جهان به کنار گذاشتن اسد علیه داعش اقدام نظامی می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه می‌گوید کشورش آماده هرگونه اقدام از جمله اعزام نیروی زمینی برای مقابله با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در سوریه است، چنانچه جامعه جهانی پایبندی خود را به برکناری نظام بشار اسد، اعلام کند.

داووداوغلو در مصاحبه با شبکه خبری سی‌.ان.ان درباره این‌که ترکیه چه اقدام‌هایی علیه داعش انجام داد گفت: «از زمان آغاز بحران سوریه، ترکیه اقدامات فراوانی انجام داد. نباید مرحله پیش از آغاز مقابله با داعش را از مراحل پس از آن جدا کرد. ما در برابر بحران بزرگی هستیم که از روزهای اول آغاز حوادث سوریه شروع شد و تا امروز ادامه یافت. ما دهم اکتبر ۲۰۱۳، داعش را با مصوبه هیئت وزیران، به عنوان گروهی تروریست شناسایی کردیم.»

نخست وزیر ترکیه، حملات هوایی ائتلاف بین‌الملل علیه مواضع داعش را، ضروری اما ناکافی دانست. او گفت که حملات، به داعش آسیب می‌رساند اما اگر استراتژی همه جانبه‌ای وجود نداشته باشد، گام‌های آینده را که باید برای نابودی داعش و دیگر گروه‌های تروریستی که احتمال ظهور آن‌ها وجود دارد را نخواهی شناخت.

داوود اوغلو درباره این‌که آمریکا تمایل ندارد علیه نظام اسد وارد عمل شود گفت: «هنگامی که اسلحه شیمیایی در سوریه به کار گرفته شد، به شکلی رسمی از همپیمانانمان خواستیم سیاستی قاطع‌تر در برابر نظام سوریه داشته باشند چرا که سیاست‌های فرقه‌گرایانه‌اش باعث ایجاد خلا شد که داعش از آن استفاده کرد. از این رو ضربه زدن به داعش در کوبانی و نادیده گرفتن دیگر گام‌ها، مشكل بزرگتری در آینده به وجود خواهد آورد. باید در این باره با احتیاط عمل کنیم. ما خواستار برپایی منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه هستیم زیرا آن‌چه روی می‌دهد را به اندازه کافی تحمل کردیم. ترکیه از ۱.۶میلیون آواره میزبانی می‌کند. هر روز شمار بیشتری هم به سمت سرزمین‌هایمان فرار می‌کنند. شمار آوارگان افزایش می‌یابد چرا که نظام از حملات هوایی استفاده می‌کند و با موشک‌های اسکاد و بشکه‌های انفجاری، مناطق را هدف قرار می‌گیرد. اگر بخواهیم به بحران پایان دهیم، حملات هوایی و بمباران شدید باید متوقف شود. این برای ترکیه به عنوان گامی در آینده بسیار مهم است.»

نخست وزیر ترکیه ادامه داد: «تصور کنید اگر داعش را نابوز کنیم، با توجه به این کار کاری بسیار دشوار است، چه چیزی روی خواهد داد؟ نظام در روز پس از آن، هشت حمله هوایی به حلب یا شهرهای دیگر انجام خواهد داد و موج بزرگتری از فرار ساکنان به کشور ما آغاز خواهد شد. از این رو ما خواستار منطقه پرواز ممنوع در مناطق هم مرز با خود هستیم زیرا در غیر این صورت، دشواری‌ها بر گردن ترکیه و کشورهای همسایه سوریه خواهد ماند.»

او تاکید کرد: «کسانی که از ما اقدام‌هایی درخواست می‌کنند، باید نیازهای ما را هم بهمند. ما در رابطه‌ای مشارکتی هستیم مثلا بعضی از ما می‌خواهند به میزبانی از آوارگان ادامه دهیم و از نقش ما در این مساله تمجید می‌کنند. اما در عین حال از ما می‌خواهند که مراقب مرزهایمان باشیم. چگونه می‌توان مرزهایی را به صورت دقیق زیر نظر داشت که در سه روز ۱۸۰هزار نفر از آن عبور می‌کند.»

داوود اوغلو خاطرنشان کرد که ترکیه از مدت‌ها پیش به آمریکا نسبت به خطر داعش و همچنین وضعیت ارتش عراق هشدار داده بود.

او با اشاره به استفاده نظام سوریه از موشک علیه مناطق مسکونی و انتشار تصاویر بسیاری از شکنجه مخالفان، تاکید کرد: «به دلیل این جنایت‌هایی که به بدون مجازات گذشت، گروه‌های تندرو شرایط را مناسب یافتند و به مردم گفتند جامعه جهانی از آن‌ها حمایت می‌کند و غیر از خودشان، کسی برای نجاتشان نمی‌شتابد. این پایه اصلی ظهور داعش است از مدتها پیش به جامعه جهانی هشدار داده بودیم که طوفان در راه است اما کسی علیه نظام هیچ اقدامی نکرد. مساله تعجب آور این است که امروز برخی از رهبران در جلسات، همکاری با نظام اسد را پیشنهاد دادند.. همکاری با شیطان برای مقابله با دیگری راهی نیست که جامعه جهانی باید بپیماید.»

احمد داوود اوغلو درباره آمادگی ترکیه برای مداخله نظامی علیه داعش گفت: «ما آماده کامل برای هر اقدام لازم داریم درصورتی که استراتژی وجود داشته باشد که مرزهای ما را پس از پایان خطر داعش، امن نگه دارد. نمی‌خواهیم بار دیگر نظام سوری را ببینیم که شمار بیشتری از مردم را آواره می‌کنید. همچنین هیچ فعالیتی برای گروه‌های تروریستی را نمی‌خواهیم ببینیم. ما یک استراتژی ملی داریم که بر پایه ارائه کمک‌های انسانی به آوارگان عراقی و سوری استوار است، همچننی این استراتژی امنیت را تضمین می‌کند. چنانچه چیزی باشد که امنیت ملی ما را به خطر می‌اندازد، همه اقدام‌های ضروری را علیه انجام خواهیم داد.»

او در پاسخ به سوالی که آیا ترکیه آمده است نیروهای خود را اعزام کند؟ گفت: «آری، چنانچه دیگران به نقش‌های خود عمل کنند. از جمله آن حد و مرز گذاشتن برای خطر نظام اسد اما ایمان داریم در صورتی که اسد در دمشق بماند تا به اجرای سیاست‌های وحشیگرانه خود ادامه دهد، تشکیلات تندروی دیگری پس از نابودی داعش ظهور خواهند یافت. چنانچه اسد به سیاست‌های فرقه گرایانه خود ادامه دهد و به کشتار مردم بدون دخالت جامعه جهانی ادامه دهد، نمونه‌ای بد برای دیکتاتورها در دیگر کشورها ارائه خواهیم داد و به آن‌ها خواهیم گفت که شما می‌توانید به همین اقدام‌ها دست بزنید. باید استراتژی کاملی داشته باشیم که نه تنها در پی از میان بردن داعش باشد، بلکه به دنبال از میان بردن تمام جنایت‌ها و وحشیگری‌های نظام اسد باشد.»