.
.
.

گزارش های دوسویه در باره کنترل شهر کوبانی توسط داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارش های ضد ونقیضی در باره کنترل شهر عین العرب "کوبانی" توسط نیروهای داعش منتشر شده است . شهر کوبانی در منطقه کردنشین شمال سوریه قرار دارد که از چند روز پیش به محاصره داعش درآمده است.

برخی منابع از ورود نیروهای داعش به شهر کوبانی و کنترل خاکریز های دفاعی شهر خبر می دهند، که نیروهای پیشمرگه در پشت آنها سنگر گرفته اند.

این در حالی است که دیدبان حقوق بشر سوریه، گفت که نیروهای داعش هنوز در 3 کیلومتر شهر کوبانی مستقر هستند.

از سوی دیگر فعالان اینترنتی با انتشار تصاویری از یکی از تپه های مشرف به شهر کوبانی در شبکه فیس بوک و دیگر شبکه های اجتماعی، گفتند که نیروهای داعش در آستانه ورود به شهر کوبانی هستند.

با وجود حملات هوایی و بمباران مستمر مواضع داعش توسط جنگنده های ائتلاف به رهبری آمریکا، این گروه اما همچنان به پیشروی خود در مناطق کردنشین سوریه ادامه می دهد.

طی چند روز گذشته نبرد سختی میان داعش و پیشمرگه های کرد در اطراف شهر کوبانی واقع در شمال سوریه به وقوع پیوست. گروه داعش تلاش می کند که شهر کوبانی را تصرف کند.

هشدار "پ ک ک" نسبت به پیشروی داعش

فرمانده شاخه نظامی پ.ک.ک نسبت به رویدادهای کوبانی و ادامه حملات داعش در مناطق کردنشین سوریه هشدار داد.

مراد قاراییلان فرمانده شاخه نظامی پ.ک.ک در گفت وگو با شبکه تلویزیونی کُردی زبان Ronahi اعلام کرد:"داعش یک حمله ی استراتژیک و هدفمند را طراحی کرده و به دنبال آن است تا حملات خود را در کوبانی روز به روز گسترش دهد و رفته رفته تمام مناطق کردنشین سوریه را فتح کند. من هشدار می دهم و به همه می گویم اگر امروز کوبانی سقوط کند و به دست نیروهای داعش بیفتد، فردا همین بلا بر سر کرکوک نیز نازل خواهد شد. این یک فریاد است. از همه ی جوانان کُرد می خواهم به کمک قهرمانان صف مقاومت کوبانی بشتابند و با تمام توان از آن منطقه دفاع کنند".

قاراییلان در ادامه در مورد شرایط کنونی خاورمیانه و اقلیم کردستان عراق نیز گفت:"چنین به نظر می رسد که این جنگ، در کوتاه مدت به پایان نمی رسد و داعش مانند یک بمب ساعتی ولگرد در منطقه رها شده است. این گروه توانست با سوءاستفاده از تناقضات و اختلافات عراق، موصل را در اختیار بگیرد و مقادیر فراوانی سلاح، مهمات، خودروزهای زرهی و تجهیزات نظامی به غنیمت بگیرد و این اقدام آنها جان کردهای سوریه را بیشتر از پیش به خطر می اندازد. چرا که این سلاح ها، به شمال سوریه فرستاده شده است. شاید امروز حمله ای به اقلیم کردستان صورت نگیرد، اما تهدید در کمین است و آنان به اقلیم نیز حمله می کنند و کرکوک و شنگال و دیگر مناطق در خطر خواهد بود. داعش با جنبش مبارزاتی کردها خصومت دارد و همه ی ما باید این خطر و تهدید بزرگ را به درستی تحلیل کنیم.

وی افزود:" من از مسعود بارزانی می خواهم به درستی به این موضوع توجه کند که مساله ی کوبانی و کردهای سوریه، فراتر از حزب اتحاد دموکراتیک و الپارتی است و این مساله، بدون شک دارای ابعاد ملی است و ارتباط مستقیمی به همه ی کردها دارد. بنابراین باید تحریم ها برداشته شود و زمینه ای به وجود بیاید که همه ی احزاب در کنار هم فعالیت کنند".