.
.
.

در سهم گیری بازار نفت، سعودی قیمت نفت خود را کاهش داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در رقابت بر سر سهم بازار نفت، روز چهارشنبه 2 اکتبر 2014، شرکت سعودی آرامکو، قیمت رسمی نفت برای مشتریان آسیایی خود را کاهش داد. پادشاهی سعودی بزرگترین صادر کننده نفت در جهان است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این تصمیم در زمانی اتخاذ می شود که بعضی از اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، پیشتر خواستار کاستن سهمیه ها و بالابردن قیمتها شده بودند. شاخص بین المللی نفت خام برنت هم اکنون به پائین ترین سطح در طی دوسال گذشته رسیده است.

کاهش قیمت روز چهارشنبه نشان از آن دارد که پادشاهی سعودی سیاست دیرینه خود برای عرضه کافی نفت به بازارهای جهانی را دنبال می کند، در حالیکه رقابت آرامی با کشورهای عراق و ایران بر سر عرضه نفت به اقتصادهای با رشد بالا مانند چین در جریان است.

با اعلام قیمت شرکت سعودی، روز چهارشنبه شاخص بین المللی برنت با 0.45 درصد کاهش به 94.25 دلار برای هر بشکه رسید. با کاهش قیمت نفت در چهار ماه گذشته، بعضی از کارگزاران بازار نفت به رویترز گفتند که بنظر می رسد "جنگ قیمت" بین تولید کنندگان نفت درگرفته است. ایران، دیگر تولید کننده منطقه ای نفت، در اثر این کاهش قیمت و تحریمهای بین المللی بزودی با کسربودجه روبرو خواهد شد.

پادشاهی سعودی قیمت نفت سبک خود را برای مشتریان آسیایی به میزان 1 دلار در هر بشکه، و برای مشتریان اروپایی و آمریکایی 40 سنت کاهش داد.

کارگزاران نفتی معتقدند که تحولات بازار نفت جلسه آینده اوپک در ماه نوامبر آینده را پر تنش خواهد کرد. اوپک هم اکنون با فشارهای ناشی از منابع نفتی شیل آمریکای شمالی و بهبود تولید نفت لیبی روبروست. این تحولات باعث شده تا برای اولین بار از سال 2012 قیمت نفت خام به زیر 95 دلار برای هر بشکه بیافتد.