.
.
.

تهدید اوجالان به توقف مذاکره با ترکیه در صورت تصرف کوبانی توسط داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله اوجالان رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ.ک،ک هشدار داد که در صورت تصرف شهر عین العرب (کوبانی) به دست شبه نظامیان داعش و انجام کشتار در این شهر، مذاکرات صلح میان حزبش و دولت ترکیه متوقف خواهد شد.

شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، شهر کرد نشین ین عرب (کوبانی) در شمال سوریه را محاصره کرده و موفق شدند خود را به ۲ تا ۳ کیلومتری این شهر برسانند. بیش از ۱۵۰هزار تن از ساکنان این شهر و مناطق اطراف آن‌ تا کنون به ترکیه پناهنده شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اوجالان پس از دیدار با هیئتی حزبی که از خواسته‌های کردها حمایت می‌کند گفت: «اگر کشتار روی دهد روند صلح متوقف خواهد شد.»

رجب طیب اردوغان نخست وزیر کنونی و نخست وزیر سابق ترکیه، از سال ۲۰۱۲، مذاکرات صلحی با اوجالان آغاز کرد. این مذاکرات تا کنون به آتش بس میان پ.ک.ک و دولت ترکیه انجامیده که حدود ۳۰سال باهم جنگیدند؛ جنگی که بیش ااز ۴۰هزار قربانی گرفته است.

اوجالان که در جزیره‌ای در نزدیکی استانبول در حبس ابد به سر می‌برد، در بیانیه خود اظهار داشته است: «از تمام کسانی که در ترکیه نمی‌خواند روند صلح و انتقال به دموکراسی متوقف شود می‌خواهم به مسئولیت‌های خود در برابر کوبانی عمل کنند.»

شبه نظامیان کرد همپیمان حزب پ.ک.ک که واحدهای حمایت از ملت کرد نام گرفته‌اند، در شهر کوبانی در برابر حمله داعش، مقاومت می‌کنند.