.
.
.

آمریکا: به همکاری ایران با ائتلاف بین المللی علیه داعش فکر نمی کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان آلن، ژنرال بازنشسته آمریکائی، روز پنجشنبه 2-10-2014 اعلام کرد آمریکا در باره همکاری ایران با ائتلاف بین المللی علیه داعش تصمیمی نگرفته، اما "اگر ایرانی ها در این مسئله نقش سازنده ای ایفا کنند مسلما آنها را تشویق خواهیم کرد".

آلن با اعلام اینکه از اواسط ماه سپتامبر مسئولیت هماهنگی نیروهای ائتلاف بین المللی علیه داعش را به عهده گرفته، گفت: "آموزش مخالفان معتدل سوری روندی بلند مدت در پیش خواهد داشت ".

ژنرال آلن، که فرمانده سابق نیروهای آمریکا در افغانستان بود، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی "سی.ان. ان" با تاکید بر آغاز آموزش مخالفان اسد، گفت: "با توجه به پیچدگی اوضاع سوریه، روند آموزش مخالفان سوری زمانی طولانی را می طلبد، و شاید این روند سالها طول بکشد".

هفته گذشته کنگره آمریکا طرح آموزش و تجهیز مخالفان میانه روی اسد، در چارچوب استراتژی بلند مدت برای مبارزه با داعش و پیشنهادی از سوی باراک اوباما را تصویب کرد.

ژنرال آلن افزود: "دوره های آموزشی مخالفان هم اکنون با تاسیس برخی پادگان های آموزشی و جذب افراد داوطلب سوری که خواهان پیوستن به این پادگان ها باشند، آغاز شده است".

ژنرال آلن افزود: "واکنش جامعه جهانی در برابر پیشروی داعش، همکاری های جدیدی را در منطقه ایجاد کرده است".

وی گفت: "بسیار مهم است که در این شرایط، بسیاری از کشورها بدون در نظر گرفتن پیشینه ها و نقطه نظرهای مختلفی که با هم دارند، از فرصت بدست آمده برای همکاری موثر و واقعی استفاده کنند".

ایالات متحده آمریکا، با تشکیل یک ائتلاف بین المللی، حملات هوایی علیه داعش در عراق را در 8 آگوست و در سوریه را در 23 سپتامبر آغاز کرد.

این حملات هوایی که با همکاری برخی کشورهای عربی منطقه علیه داعش در شمال سوریه انجام می گیرد، هنوز ادامه دارد.

هجوم گسترده داعش به مناطق کردنشین در شمال شرق سوریه باعث شد که بیش از 160 هزار نفر مجبور به ترک خانه های خود شده و به ترکیه پناه ببرند.