.
.
.

حملات هوایی نیروهای ائتلاف داعش را وادار به عقب نشینی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارشگر العربیه روز چهارشنبه 1-8-2014 از پیشروی نیروهای پیشمرگه در منطقه مرزی "ربیعه" و کنترل این نیروها بر گذرگاه مرزی میان عراق و سوریه خبر داد.

به گزارش تلویزیون العربیه،گذرگاه ربیعه پیشتر به دست داعش افتاده بود،اما با هجوم پیشمرگه ها و عقب نسینی داعش اکنون به کنترل نیروهای پیشمرگه، درآمده است.

این در حالی است که در چارچوب عملیات نیروهای ائتلاف بین المللی علیه داعش و همزمان با پیشرفت نیروهای عراقی و پیشمرگه و بازگرداندن تعدادی از روستاهای اطراف کرکوک، جنگنده های بریتانیا اولین حملات هوایی علیه مواضع داعش در مناطق شمال و غرب عراق را آغاز کردند.

ورود جنگنده های بریتانیایی به میدان جنگ علیه داعش مانع دیگری برای جلوگیری از پیشروی این سازمان تندرو در مناطق مختلف داخل عراق خواهد بود.

طبق این گزارش در آخرین تحولات میدانی، گروه داعش گذرگاه "ربیعه" را واگذار کرده است. ربیعه یکی از مهمترین گذرگاههای مرزی میان سوریه – عراق و از مهم ترین نقاط استراتژی برای حمل و نقل کالاست. داعش با استفاده از این گذرگاه سلاح و امداد رسانی میان مناطق تحت کنترل خود در عراق و سوریه انجام می دهد. اکنون این گذرگاه استراتژیک تحت کنترل کامل نیروهای پیشمرگه قرار گرفته است.

برای اولین بار از زمان آغاز ائتلاف بین المللی، جنگنده های بریتانیا حملات هوایی خود را علیه داعش در عراق آغاز کردند.

وزیر دفاع بریتانیا،اعلام کرد دو جنگنده از نوع "ترنادو" در اولین عملیات خود سلاح های سنگین، کامیون های نظامی نفربر متعلق به داعش در عراق را مورد هجوم قرار دادند.

به گفته سخنگوی نظامی ارتش آمریکا، ایالات متحده و متحدانش تاکنون بیش از 310 حمله هوایی علیه مواضع داعش انجام داده است. دستکم 230 حمله از این تعداد در عراق انجام گرفته است .

سخنگوی ارتش آمریکا گفت:"ما از پیوستن بریتانیا به جنگ علیه داعش در عراق و سوریه خوشحالیم".

گفتنی است که حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا علیه داعش باعث عقب نشینی این گروه از مناطق تحت کنترل خود و پیشروی نیروهای عراقی و پیشمرگه در شمال این کشور و بازپسگیری مناطق وسیعی در جنوب کرکوک و شمال شهر طوز خورماتو شده است.