.
.
.

آمریکا تلویحا با سخنان نتانیاهو درباره ایران مخالفت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا با سخنان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل درباره ایران تلویحا مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جین ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که واشینگتن مایل است ایران از طریق اثبات صلح امیز بودن برنامه هسته‌‌ا‌ی‌اش، به جامعه بین المللی بپیوندد.

وی افزود: «می توانم به همه اطمینان دهم که توافق با ایران براساس دیپلماسی لبخند و یا نتیجه اثرگذاری آن بر ما نخواهد بود، بلکه مبتنی بر حقایق و جزییات خواهد بود. ما توافقی جامع را که در آن استانداردها و آستانه مورد نظرمان رعایت نشده باشد، نمی پذیریم.»

جین ساکی در پاسخ به این پرسش که آیا واشنگتن با این سخنان نخست وزیر اسرائیل که ایران، حماس، داعش و حزب الله یک هدف را دنبال می کنند موافق است یا خیر، گفت: "نه، ما با این گونه توصیف ها موافق نیستیم."

نتانیاهو در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت خطر ایران هسته‌ای از خطر شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش برای جهان بزرگتر است.

او ابراز عقیده کرده بود که ایران اخیرا با نزدیک کردن خود به غرب، در پی پایان دادن به تحریم‌های بین‌المللی و «از میان برداشتن موانع در مسیر ساخت بمب هسته‌ای است.»

غرب، ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای متهم می‌کند. از همین رو تحریم‌هایی علیه این کشور وضع کرده است.

ایران که بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود تاکید دارد، مذاکراتی با غرب آغاز کرده که تا کنون طی آن به توافق اولیه موقت دست یافته است. برپایه این توافق، ایران بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را تعلیق کرده و در مقابل، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور کاهش یافت.

اسرائیل با این توافق مخالف است و می‌گوید ایران در پی خرید زمان برای پیشبرد برنامه هسته‌ای خود است.

پیش از این مقام‌های اسرائیلی بارها از احتمال اقدام نظامی علیه پایگاه‌های هسته‌ای ایران در صورت نزدیک شدن این کشور به جنگ‌افزارهای اتمی سخن گفته بودند.