.
.
.

محاکمه مجدد رئیس جمهوری سابق مصر دوباره به تعویق افتاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادگاه جنایی مصر که قرار بود امروز شنبه 27-9-2014 بار دیگر به اتهامات حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق این کشور، دو فرزندش و بر خی از وزیران وی مبنی بر فساد و مشارکت در کشتار معترضان در جریان نا آرامی های سال 2011 رسیدگی کند، تا 29 نوامبر به تاخیر افتاد.

قاضی دادگاه با اشاره به اینکه دادگاه تا حالا فقط توانسته 60 تا 70 درصد دلایل را بررسی کند، گفته است به دلیل وجود شواهد و مدارک زیاد که باید دادگاه آنها را مورد بررسی قرار دهد، محاکمه مبارک به تاخیر می افتد. قرار است این دادگاه در 29 نوامبر برگزار شود.

به گزارش تلویزیون العربیه، حسنی مبارک 86 ساله به همراه دو فرزند و یکی از وزیران سابق وی امروز در دادگاه حاضر شدند.

رئیس جمهور سابق مصر در سال 2012 میلادی به دلیل این اتهامات به حبس ابد محکوم شد، اما این حکم سپس در دادگاه تجدید نظر به دلیل برخی اشکالات قانونی فاقد اعتبار شناخته شد و محاکمه مجدد حسنی مبارک از آوریل سال 2013 میلادی آغاز و تاکنون چند بار به تعویق افتاده است.

کمیته حقیقت یاب که در سال 2011 از سوی دولت برای شمارش قربانیان تعیین شده بود، در گزارش خود گفته است، طی ناآرامی های دوران انقلاب سال 2011 در همه استانهای مصر دستکم 850 کشته و هزاران نفر زخمی شدند.

بیشتر قربانیان را تظاهر کنندگان، نیروهای پلیس و زندانیانی که طی یورش مردم به زندانها کشته شدند.

حسنی مبارک تا قبل از شدت گرفتن نا آرامی های معروف به بهار عربی که پس از تونس مصر را فرا گرفت، به مدت 30 سال به عنوان رئیس جمهوری بر این کشور حکومت کرد.

مبارک در دادگاه پیشین خود که در ماه اوت سال جاری تشکیل شد، اجازه یافت تا به طور مفصل در دادگاه از خود دفاع کند . دفاعیات حسنی مبارک در دادگاه قبلی شبیه یک سخنرانی طولانی بود. او همه جنبه های سیاسی و مشکلات دوران حکومت خود را شرح داد. متن سخنان مبارک در دادگاه از تلویزیون دولتی مصر پخش شد.