.
.
.

جان کری: جنگ ما با داعش برای کمک به بقای اسد نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد که جنگ ایالات متحده علیه داعش با هدف کمک به بشار اسد برای بقای وی در قدرت نیست.

وزیر خارجه آمریکا در مقاله ای که در روزنامه بوستون گلوب چاپ شده ، گفت :" کمپین جنگ علیه داعش برای کمک به بشار اسد، نیست".

وی افزود:"ما در موضعی که بشار اسد در آن قرار گرفته نیستیم. در حقیقت خود اسد باعث شد که جنگجویان خارجی از ده‌ها کشور به سمت سوریه جذب سرازیر شوند و جذب گروه داعش شوند".

کری مجدد تاکید کرد:"اسد از مدت‌ها پیش مشروعیت خود برای بقای در قدرت را از دست داده است".

کری در مقاله خود همچنین نوشت :" بیش از 60 کشور هم اکنون به عملیات‌ ضد داعش مشارکت دارند و ما با این اتحادیه به جنایتکاران این گروه افراطی این پیام را ارسال کردیم که آنها نمی ‌توانند میان ائتلاف ما تفرقه بیندازند".

سخنان وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به اظهارات حیدر العبادی نخست وزیر عراق بیان شده است. العبادی در مصاحبه ای با روزنامه "نیویورک تایمز" گفته بود :" واشنگتن به او اطمینان داده که حملات هوایی آمریکا به داعش در سوریه رژیم دمشق را هدف قرار نمی دهد".

کارشناسان سیاسی معتقدند ،آمریکا با آموزش وتجهیز اپوزیسیون‌ سوریه، آن را به عنوان جایگزینی مناسب برای رژیم اسد و گروه داعش در نظر گرفته است.

کری بار دیگر تاکید کرد:"تجهیز اپوزیسیون سوریه، شرایط را به گونه‌ای ارتقا خواهد داد که نهایت به مذاکره و پایان دادن به درگیری در سوریه بینجامد.

وزیر خارجه آمریکا در پایان مطلب خود، به قطعنامه هفته گذشته شورای امنیت که طبق آن از کشورها خواسته شده تا روند ورود "تروریست‌ها" به عراق و سوریه را متوقف کنند، اشاره کرد و از همه کشورها خواست تا به این قطعنامه الزام آور عمل کنند.